Badania po ukąszeniu przez kleszcza

W dzisiejszych czasach wiedza na temat zdrowia jest naprawdę ogromna. Znaczna część społeczeństwa stara się być na bieżąco z różnego rodzaju nowinkami na temat zdrowia i zacząć dbać o swój organizm. Drastycznie rośnie także świadomość społeczeństwa na temat różnych chorób oraz sposobów ich leczenia. Ze względu na fakt, że obecnie mamy lato, a ta pora roku szczególnie wiąże się z obecnością różnego rodzaju owadów to warto jest dowiedzieć się nieco więcej na temat chorób, jakie mogą być przenoszone przez owady.

Jakie badania wykonać po ukąszeniu przez kleszcza?

kleszcz - badanie po ukąszeniuJednym z czołowych stawonogów, jakich możemy się obawiać jest oczywiście kleszcz. Kleszcze to pasożyty, które początkowo przyjmują rozmiar łebka od szpilki, a następnie w ciągu jednej nocy potrafią kilkakrotnie się zwiększyć. Wszystko to za sprawą sposoby ich odżywiania. Kleszcze bowiem pasożytują na nas i żywią się ludzką krwią. Niestety, ze względu właśnie na ten fakt mają z nią także bezpośredni kontakt. To może sprawić, że kleszcz przeniesie na nas niebezpieczną chorobę, która określana jest mianem boreliozy. Warto wiedzieć, że początkowo choroba ta może nie dawać żadnych objawów i w utajeniu się rozwijać. Jeśli więc chodzi o pasożyta, jakim jest kleszcz – badanie po ukąszeniu jest słusznym posunięciem. Takie badanie wykonywane jest zazwyczaj w profesjonalnym laboratorium, które posiada odpowiedni sprzęt oraz warunki do jego wykonania. W Polsce znajduje się kilkanaście laboratoriów w różnych województwach. Warto jest więc skorzystać z przeglądarki internetowej, aby znaleźć punkt, który znajduje się najbliżej nas. W laboratorium otrzymamy specjalny, sterylny pojemnik, w którym należy umieścić kleszcza po bezpiecznym usunięciu go. Aby całkowicie usunąć kleszcza warto skorzystać z przyrządów dostępnych w aptece. Usuniętego kleszcza umieszczamy w pojemniku, a następnie zanosimy pojemnik do najbliższego laboratorium. Jeśli chodzi o koszt badania to nie jest on wysoki. Niewielka kwota wystarczy, aby wykonać profesjonalne badanie kleszcza, który nas ukąsił. Takie badanie posiada wiele praktycznych zalet.

Przede wszystkim pozwoli nam na szybkie ustalenie, czy kleszcz, który nas ukąsił, miał szansę zakazić nas boreliozą. Dodatkowo jeśli okaże się, że tak to będziemy mogli zdecydowanie szybciej rozpocząć dokładniejszą diagnostykę oraz leczenie, a to nie pozwoli na doprowadzenie do znacznego rozwoju choroby. Myślę, że dobrze jest także wspomnieć o tym, że wyniki są honorowane przez wszystkich lekarzy, w związku z czym możemy się z nimi udać do naszego lekarza pierwszego kontaktu.

dawidb