Barierki do zakładu przemysłowego

W wielu zakładach pracy zdarza się iż strefa pracy przy stanowiskach roboczych nie jest w żaden sposób odgrodzona od pozostałych części hali produkcyjnej. Równie często ma miejsce sytuacja w której balustrady i barierki na pomostach czy przy samych stanowiskach zostały usunięte ze względu na stan techniczny, gdyż w większości zakładów takowe używane są od początku istnienia obiektu, i zazwyczaj nie są wymieniane. Do zabezpieczenia miejsc pracy w takich przypadkach najczęściej służą więc tymczasowe barierki przenośne.

Barierki bezpieczeństwa do zakładów pracy

barierki techniczneBarierki te przypominają z wyglądu barierki koncertowe czy eventowe, choć zazwyczaj od takowych są węższe, aczkolwiek masywniejsze. Mogą one być z łatwością przenoszone w dowolne miejsce w którym wymagane jest oddzielenie przestrzeni roboczej od reszty pomieszczenia, i znajdują zastosowanie niemal w każdej części zakładu pracy. Stalowe barierki techniczne, jakie używane są w zakładach pracy mogą być konstrukcjami przenośnymi, aczkolwiek wiele odmian umożliwia stałe zamocowanie do podłoża, za pomocą śrub montażowych. Lżejsze barierki aluminiowe, natomiast, są całkowicie przenośne, i zazwyczaj służą do oddzielania wyznaczonego terenu do czasu zakończenia pracy. Takie barierki służą najczęściej do uzupełniania ubytków balustrad na halach produkcyjnych, aczkolwiek w razie potrzeby mogą zostać błyskawicznie wypięte i ulokowane w miejscu w którym są one wymagane. Od najzwyklejszych barierek odróżniają się również kolorem, gdyż bez wyjątku są one malowane pomarańczowymi farbami ostrzegawczymi. Wiele barierek może być również wyposażonych w znaki bezpieczeństwa lub ostrzegawcze, zwłaszcza jeśli ustawione są w miejscach w których istnieje zagrożenie wypadkiem w trakcie pracy. W zakładach używa się bardzo wiele rodzajów takich barierek, a standardowe techniczne barierki tymczasowe są tylko jednym z ich rodzajów. Wszystkie odmiany są jednak na tyle lekkie by mogły być przestawiane i przenoszone w wybrane miejsce całkowicie ręcznie, oraz montowane czy łączone za pomocą najprostszych narzędzi ręcznych, nie wymagających źródła prądu.

Wysokie barierki, służące do całkowitego oddzielania miejsca pracy na wzór ogrodzenia służą przede wszystkim do odgradzania miejsc w którym wykonywane są prace remontowe lub modernizacje maszyn. Do prac zewnętrznych, natomiast, często używane są barierki posiadające oznakowanie odblaskowe. Tego rodzaju barierki są używane przede wszystkim podczas prac nocnych, kiedy widoczność w miejscu wykonywania zadań jest najmniejsza.

reporterka