Biznes na fotografii

Reklama otacza nas zewsząd – widzimy ją w portalach społecznościowych i aplikacjach, wyszukiwarce, na stronach sklepów internetowych, a także w telewizji i prasie. W czasach kultury obrazu stworzenie dobrej wizualnej reklamy może sprawić, że dany produkt lub marka wybiją się na rynku. Nie powinno więc dziwić, że w ostatnich dziesięcioleciach fotografia reklamowa stała się jedną z ważniejszych dziedzin tej sztuki.

Co należy wiedzieć o fotografii reklamowej?

profesjonalna fotografia reklamowa śląskNajogólniejsza definicja fotografii reklamowej to zdjęcia wykonane w celu promowania produktu, marki czy też jej działań lub założenia. W praktyce fotografia reklamowa dzieli się na różne rodzaje wykonywanych zdjęć, zależnie od fotografowanych obiektów lub modeli i sposobu tworzenia zdjęcia. Jeśli interesuje nas profesjonalna fotografia reklamowa Śląsk to miasto, gdzie znajdziemy wielu fotografów specjalizujących się w tej dziedzinie. Niemniej jednak, obecnie możemy spotkać się z różnymi terminami dotyczącymi rodzajów tej dziedziny fotografii. Zapewne wiele osób zetknęło się z pojęciem paskshot, który dotyczy fotografii produktowej. Produkty są fotografowane do poszczególnych reklam w social media, katalogów marek czy gazetek reklamowych. Produkty są obfotografowywane na stronach sklepów internetowych – to dzięki temu najczęściej podejmujemy decyzję, czy chcemy zakupić dany produkt drogą wirtualną. Zdjęcia charakteryzują się dokładnością i wysokim poziomem precyzji, a nierzadko przedmiot czy model lub modelka są fotografowani na jasnym tle, które będzie eksponować produkt. Niewiele osób pamięta, że jeszcze dziesięć lub dwadzieścia lat temu zdjęcia prezentujące posiłki były nadmiernie prześwietlone i mogły sprawiać wrażenie, że fotografowany obiekt jest wręcz sztuczny. Dziś widzimy odwrotny trend – jedzenie fotografowane jest w sposób jak najbardziej naturalny, odpowiednio nasycone kolory i światło sprawiają, że potrawy wyglądają apetycznie i jednocześnie nie straszą efektem plastikowego owocu lub warzywa. Fotografia kulinarna w dużej mierze przeniosła się na Instagrama, jednak wciąż zdarzają się zdjęcia wykonywane w celu umieszczenia w menu restauracji, a także katalogach supermarketów. Prężnie rozwija się również segment kulinarny na rynku prasowym. W nowoczesnym czasopiśmie kulinarnym możemy zauważyć różne podejścia do fotografowania jedzenia. Niezwykle szeroką dziedziną jest również fotografia modowa. Zaliczają się do niej autorskie sesje zdjęciowe marek, pojedyncze zdjęcia produktowe na białym tle, jak i zdjęcia wykonywane do portfolio modeli lub modelek. Plakaty marek odzieżowych również rządzą się swoimi prawami, nie rzadko jest to fotografia cyfrowa wzbogacona o środki programów do obróbki zdjęć i twórczą inwencję grafika.

Coraz popularniejszym rodzajem fotografii staje się także fotografia wnętrz. To bardzo istotny aspekt dla wszystkich branż, które oferują usługi dotyczące wnętrz. Skorzystają z niej sklepy meblarskie, ale także hotele czy agenci nieruchomości. Zdjęcie wnętrz musi być dostosowane do targetu danej usługi. Dlatego oświetlenie, nasycenie kolorów i ekspozycja elementów wyposażenia będzie zależała od wspólnych ustaleń klienta i fotografia. Jeśli chcemy skorzystać z usługi profesjonalnego fotografa, warto zasięgnąć po opinie i rekomendacje, aby cieszyć się pięknymi fotografiami.

Karolina