Charakterystyka hal pneumatycznych

Hala to przestronne pomieszczenie. Najczęściej te budynki są konstruowane jednokondygnacyjnie. Hale namiotowe to całoroczne, duże obiekty, służące wielu celom, na przykład do przygotowywania różnych wydarzeń na świeżym powietrzu, ale wymagających zadaszenia. Wiele z nich jest przystosowana do użytkowania tylko przez określony okres czasu, np. sezon zimowy. Nie jest to jednak zbyt opłacalne w skali roku.

Hale całoroczne to solidne konstrukcje

hale pneumatyczne na zamówienieHale w zależności od wymaganego zastosowania mogą pełnić różne funkcje. Targowe czy widowiskowe mają budowę szkieletową jedno- lub wielonawową. Jednymi z lżejszych konstrukcji są hale pneumatyczne. Jest to wynalazek lat 60. XX w. i są znane i wykorzystywane w całej Europie. Obiekty te powszechnie nazywane są  „balonami”, ze względu na ich wygląd. Z jakich komponentów składa się ta hala? W ofertach dostępne są dwie opcje budowy: trójwarstwowe (z linami stalowymi) oraz dwuwarstwowe (bez lin). Różnica polega na użyciu lin stalowych, aby stworzyć z nich sieć. Sieci te wzmacniają i przyciskają trójwarstwowy system powłok, co daje charakterystyczne wybrzuszenia na zewnętrznej stronie budynku. Mocowania te zapewniają stabilność podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych w ciągu całego roku, jak na przykład mocne opady gradu, zalegający na „dachu” śnieg, itp. Cała konstrukcja jest podtrzymywana i utrzymywana w górze dzięki wzrostu ciśnienia wewnątrz hali. To nadciśnienie nie jest jednak szkodliwe dla człowieka i jest nieodczuwalne. Zasady cyrkulacji wewnętrznego powietrza są takie, że pompowane i pobierane z zewnątrz świeże powietrze jest podgrzewane, a to przemieszcza się przy suficie i powoduje wzrost ciśnienia, żeby następnie ochłodzić się i opaść do ziemi. Hale pneumatyczne na zamówienie można zrealizować przez cały rok, co bardzo ułatwia stworzenie nowego ośrodka sportowego czy rekreacyjnego i zarabianie na nim nie tylko sezonowo przez kilka miesięcy. Powierzchnia takiego obiektu jest w stanie pokryć korty tenisowe, a nawet pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Można również posłużyć się taką halą w okresie zimowym do okrycia tymczasowego lodowiska. Jeżeli chodzi o cenę, to „balon” jest najtańszym rozwiązaniem całorocznego zadaszenia. Jego budowa nie wymaga dużych nakładów finansowych, a dochody dzięki całorocznemu użytkowaniu jest korzystniejszy, niż przy innych wariantach hal.

Jest to świetne rozwiązanie dla poszukiwaczy skutecznego rozwiązania zadaszenia i otworzenia nowego biznesu, przynoszącego dochody przez 365 dni w roku. Zamówienie na halę pneumatyczną jest zwykle realizowane w bardzo szybkim czasie i już w ciągu doby obiekt jest gotowy do użytkowania.

Przemek Modrakowski