Czy izolacja fundamentów jest konieczna?

Czy hydroizolacja jest naprawdę potrzebna? Czy nie możemy z niej zrezygnować by zaoszczędzić? Otóż jeśli w niedalekiej przyszłości chcemy mieć problemy z niszczycielskim działaniem wody, które doprowadzi do pojawienia się grzyba w naszym budynku a co gorsza może nawet doprowadzić do zniszczenia ścian to możemy z niej zrezygnować. Ale czy to nam się opłaca? Oczywiście, że nie, dlatego już na samym początku należy poszukać odpowiedniej ekipy to wykonania izolacji fundamentów.

Dlaczego izolacja fundamentów jest niezbędna?

hydroizolacja w BydgoszczyJak sama nazwa wskazuje hydroizolacja w Bydgoszczy ma coś wspólnego z wodą a najogólniej mówiąc, chodzi o to, że chroni ona nasze fundamenty przed wsiąkaniem w nie wody z gruntu. Gdyby nie izolacja to niestety nasz budynek wsiąkałby wodę jak gąbka, co doprowadzić może do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego na etapie budowy należy zadbać o prawidłowe oraz staranne wykonanie izolacji. To jakich materiałów użyjemy do jej wykonania zależy od tego jaki rodzaj zlecił w projekcie budynku architekt. Dany rodzaj został przez niego wybrany na podstawie opinii, która została wystawiona przez geotechnika na podstawie badań gruntu. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje hydroizolacji w zależności od poziomu wód gruntowych a także rodzaju gleby: lekką, średnią oraz ciężką, która często nazywana jest również izolacją przeciwwodną, ponieważ stosuje się ją wtedy kiedy poziom wód gruntowych jest wysoki i może okresowo napierać na fundamenty a grunt jest nieprzepuszczalny.  Średnią wykonuje się wtedy kiedy poziom wód gruntowych może się okresowo podnieść, ale nie zagraża on naszym fundamentom. Z kolei lekką stosuje się gdy poziom wód gruntowych jest niski. w przypadku izolacji średniej oraz lekkiej grunt jest przepuszczalny. Wyróżnia się jeszcze dwa rodzaje hydroizolacji jeśli chodzi o powierzchnię, jaką ma ona zabezpieczyć: pionową oraz poziomą. Ta pierwsza jak sama nazwa wskazuje zabezpiecza pionową powierzchnię fundamentów. Z kolei pozioma zabezpiecza ławy fundamentowe oraz ściany przed podciąganiem wody w górę naszego budynku.

Tak więc jeśli zależy nam na tym, aby nasz budynek przetrwał przez wiele lat to powinniśmy wykonać porządną hydroizolację, ponieważ nawet najmniejsza szczelina z czasem narobi strasznych szkód. W innym przypadku możemy mieć poważne problemy z wilgocią oraz grzybem, przez które możemy nabawić się wielu chorób. Poza tym koszty związane z naprawą hydroizolacji są bardzo wysokie a czasami naprawienie popełnionego błędu jest niemożliwe.

Michał Gąbka