Czy warto kupować nową kasę fiskalną?

W myśl przepisów, w dużych supermarketach muszą znajdować się kasy fiskalne. Nie można już wydawać wszystkich towarów poprzez zapisywanie na kartce, co przed chwilą zostało wydane klientowi. Metoda „na zeszyt” jest to coraz rzadziej spotykana praktyka, jednak warto się zastanowić, dlaczego nie każdy sprzedawca używa z kasy fiskalnej?

Zalety nowej kasy fiskalnej z Elbląga

nowe kasy fiskalne - elblągPowodem, dla którego sprzedawcy pamiątek na straganach nad morzem lub w górach nie wydają paragonu, są zbyt wysokie koszty zakupu kasy fiskalnej. Przy małych obrotach w ciągu rok nie opłaca się kupować nowej kasy, gdy można mieć pod kontrolą wszystkie wydatki bez niej. W przypadku sytuacji, gdzie wymagana jest kasa fiskalna do wydania paragonu, warto zastanowić się, czy bardziej opłaca się kupić ją nową czy używaną? Zdecydowanie więcej zalet mają nowe kasy fiskalne – Elbląg jest miastem, gdzie można kupić wiele modeli sprawdzonych kasy, a jak wiadomo, nie warto przepłacać ani inwestować w towar marnej jakości. Poza tym kasa fiskalna ma wbudowaną pamięć i by paragon był drukowany poprawnie oraz żeby pojawiły się na nim wymagane przez urzędników dane, należy umiejętnie zmodyfikować nazwę działalności, jej adres oraz wprowadzić sprzedawane towary. Jeżeli odkupi się kasę, będzie ona miała ograniczone możliwości ze względu na brak możliwości wprowadzenia zmian. W przypadku kupienia używanej kasy fiskalnej, w której nie da się dobrowolnie zmienić modułu, będzie to ogromny problem. Kolejną sprawą warto zapamiętania jest ważność homologacji. Aby sprzęt nadawał się do użytku, musi być dopuszczony do użytku przez Urząd Skarbowy. Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć, decydując się na zakup kasy od innego właściciela sklepu, jest wyrejestrowanie jej. Należy dopilnować, by poprzedni właściciel poprawnie zamknął kasę i by posiadana używana kasa fiskalna była do użytku. Jak więc widać, nie warto sięgać po używane sprzęty, gdyż ich ograniczone właściwości skutecznie przeszkadzają w prowadzeniu firmy. Z pewnością nie sprawdzi się ten pomysł u właścicieli dużych działalności. Poza tym, kupując nową kasę fiskalną, może oczekiwać zwrotu kosztów, jakie zostały poniesione na ten cel. Ten przywilej nie należy się osobom, które odkupiły kasę z drugiej ręki.

O wiele lepiej i bezpieczniej jest kupić nową kasę fiskalną. Kupując ją na gwarancji ze sklepu, ma się pewność, że w razie usterki można liczyć na jej naprawę. Poza tym koszt zmiany modułu w używanej kasie jest również duży, co może sprawić, że zakup kas, które już prędzej funkcjonowały w innym sklepie, jest nierentowny.

krytyk