Do czego służą styczniki próżniowe?

Stycznik to jeden z podstawowych elementów, który powinien znajdować się w obwodzie elektrycznym. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że posiada jedynie jedno połączenie – spoczynkowe, jeżeli chodzi o styki ruchome. Rola stycznika w obwodzie jest bardzo ważna, gdyż odpowiada on za załączenie, jak i wyłączanie przewodzenia prądu, w zależności od aktualnych warunków.

Jaki stycznik próżniowy wybrać?

solidny stycznik próżniowyTypowy obwód elektryczny składa się z kilku bardzo ważnych dla jego pracy elementów. Jednym z nich jest bez wątpienia solidny stycznik próżniowy, którego rola dla pracy całego obwodu elektrycznego jest bardzo istotna. Styczniki próżniowe odgrywają istotną role, mimo tego że ich budowa jest bardzo prosta i praktycznie zawsze taka sama. Składają się one bowiem z dziewięciu różnych elementów, które można rozbudowywać o akcesoria dodatkowe. Dzięki tej prostej budowie styczniki mogą zachowywać bardzo małe rozmiary, jak również i masę, przy jednocześnie niezawodności oraz dużej trwałości mechanicznej. W skład typowego stycznika wchodzą takie elementy jak podstawa o funkcjach izolacyjnych, nieruchomy rdzeń, czy też cewka. Oprócz jego dla jego pracy bardzo ważna jest jeszcze tak zwana zwora ruchoma, oraz cztery różne styki, to jest ruchomy, nieruchomy, zwierny, jak również rozwierany. Aby styki były zawsze dociskane z odpowiednią siłą, ich praca musi być wspierana przez specjalne sprężyny stykowe. Jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej dodatkowe akcesoria, to do styczników można dokupić jeszcze bloki styków pomocniczych, które będą sprawiać, że praca tych ważnych elementów obwodu elektrycznego będzie jeszcze bardziej niezwodna. Coraz częściej jednak styczniki doposaża się w dodatkowe elementy, jak na przykład moduły czasowe. Dzięki nim, można wyregulować moment, w którym stycznik będzie się automatycznie wyłączał czy tez włączał. Możliwe jest także dokupienie specjalnych, mechanicznych blokad zatrzaskowych. Wszystkie te dodatkowe elementy mogą jeszcze bardzo usprawnić prace tych bardzo istotnych elementów, dzięki czemu całe obwody, a nawet całą instalacja elektryczna będzie się zachowywała jeszcze bardziej przewidywalnie jak również niezawodnie.

Na prace instalacji elektrycznej wpływ ma bardzo wiele elementów, z pozoru zupełnie nieistotnych. Każdy z tych elementów jednak ma bardzo duży wpływ na to, jak zachowuje się instalacja elektryczna w pewnych, bardzo charakterystycznych sytuacjach. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby wiedzieć za co odpowiadają poszczególne elementy w obwodzie i jak sprawić, by były bardziej trwałe.

krytyk