Do czego służy izolacja?

Wszelkie instalacje przemysłowe bardzo często muszą być dodatkowo chronione, ze względu na różnice temperatur, które mogą poczynić szkody w ocieplanych urządzeniach. Dobre izolacje techniczne mają za zadanie ochronę i zabezpieczenie sprzętu wchodzącego w skład wyposażenia przedsiębiorstwa przemysłowego, przed wpływem czynników zewnętrznych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na działanie urządzeń. Zadaniem dobrze wykonanej izolacji jest Ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami, które mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Należyte odizolowanie otaczającego środowiska od wzmożonego hałasu i drgań, które mogą negatywnie wpływać na komfort życia mieszkających w okolicy ludzi.

Jak zastosować izolację przemysłową?

dobre izolacje techniczneW ten sposób można zabezpieczyć urządzenia przed wpływem wilgoci. Stosując izolację techniczną, osłania się również delikatny sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Często również zalecenia BHP wymagają, by wykonać odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed niepotrzebnymi uszkodzeniami. Wymagania przeciwpożarowe, jakie stawiane są przedsiębiorstwom, także zmuszają do wykonania izolacji. Zabezpieczenia antykorozyjne bardzo często robione są właśnie przy użyciu materiałów izolacyjnych. Obszary, które są najczęściej chronione to instalacje wentylacyjne, przeciwpożarowe, chłodnicze, a także urządzenia solarne. Remonty i konserwacje budynków i urządzeń wpływają na wzrost popytu na dobre izolacje techniczne, dzięki, którym można podnieść efektywność energetyczną. Do wykonania zabezpieczeń używa się otulin, płaszczy ochronnych, mat, taśm, podkładek i sznurków. Coraz częściej wykorzystywane są izolacje natryskowe, których położenie jest szybkie i nie zanieczyszcza pomieszczeń. Stosuje się je coraz częściej ze względu na wysoką jakość i szczelność wykonania. Wyroby, które są najczęściej stosowane to otuliny. Jest wygodny i łatwy sposób wykonania, doskonale zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi oraz szkodliwymi elementami, mającymi wpływ na instalacje. Znakomicie sprawdzają się w izolacji rurociągów, systemów ciepłowniczych, chłodniczych, wodociągowych, klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych.

Maty służą do zabezpieczeń powierzchni płaskich i cylindrycznych, natomiast kształtkami chroni się miejsca, gdzie nie mogą dotrzeć ani maty, ani otuliny. Do trudno dostępnych miejsc idealnie pasuje izolacja natryskowa. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu odpowiedniego materiału ochronnego należy zapoznać się z propozycjami producentów, którzy najlepiej znają możliwości swojego urządzenia.

edytorek