Do czego służy sekator?

Jeżeli konkretna osoba nigdy nie miała styczności z jakimś narzędziem, to ma oczywiście pełne prawo, nie wiedzieć do czego ona służy. Chociaż konstrukcja sekatorów jest na tyle specyficzna, że rozsądny człowiek po dokładnych oględzinach takich właśnie sekatorów będzie w stanie się tego dość szybko domyślić. Chociaż podstawowe zastosowanie sekatorów jest zawsze podobne, to ogrodnik z długim stażem na pewno wie doskonale, że to narzędzia można z powodzeniem wykorzystywać przy bardzo różnych pracach. Taka wiedza może więc się przydać naprawdę różnym osobom, które mają pod swoją opieką jakieś konkretne rośliny i nie muszą być to tylko i wyłącznie rośliny ogrodowe.

Kto może posługiwać się sekatorem?

polecane sekatory felcoNajważniejszymi elementami bez względu na rodzaj sekatora to zawsze ostrza, które znajdują się na jego końcu. To przecież one mają bezpośredni kontakt z różnymi gałęziami i innego typu częściami roślin. Właśnie dlatego muszą być perfekcyjnie dopracowane pod kątem kształtu, a także wykonane z twardego materiału, który można zawsze bardzo łatwo naostrzyć. Jakość cięcia wykonanego z pomocą takiego sekatora wpływa przecież w sposób bezpośredni nie tylko na wygląd, ale również na stan rośliny. Wszystkie polecane sekatory felco są pod tym względem absolutnie bezkonkurencyjne, bo w ich przypadku ostrze wykonuje się ze stali nierdzewnej, która może mieć kontakt z różnymi sokami wypływającymi z roślin. Elementy takiego sekator są połączone w taki sposób, aby człowiek mógł z łatwością wygenerować dużą siłę nacisku bez konieczności nadwyrężenia własnych mięśni. Oczywiście siła jaką da się z pomocą czegoś takiego wygenerować, zależy w dużej mierze od długości konkretnego sekatora. Producent połączył wszystkie elementy w taki sposób, aby z dużych sekatorów umożliwiających cięcie gałęzi o dużych średnicach, mogły korzystać nawet osoby, które nie mogą poszczycić się dobrą kondycją czy dużą siłą fizyczną. To właśnie w tym, w jakim stopniu można rozchylić ostrza takiego sekatora, przejawia się ich różnorodność.

Przecież istnieją sekatory stworzone z myślą o przycinaniu grubych gałęzi przy drzewach owocowych. Dużą popularnością w naszym świecie cieszą się jednak również te, które powstały po to, aby można było precyzyjnie pracować przy różnych krzewach ozdobnych, a nawet kwiatach. Jeżeli człowiek zetnie takim sekatorem suchy kwiat, to roślina na pewno w krótkim czasie wypuści następny. Te mniejsze sekatory można obsługiwać, korzystając z jednej dłoni. Dzięki sekatorom przy znacznie mniejszym wysiłku osiągamy dokładnie taki sam efekt, jakiego oczekiwaliśmy.

Michał Gąbka