Dobry model kolejki

Organizowanie pokazu modelarskiego wymagało od nas wiele wkładu. Makieta, której mieliśmy użyć, miała mieć pokaźne rozmiary, i zawierać w sobie wszystkie możliwe elementy terenu, jakie tylko można było ręcznie zrobić. Miała mieć również podświetlenie, i wiele elektronicznych elementów, jak na przykład zaprogramowane tory, które zmieniały drogę jazdy kolejki wedle wcześniej ustalonego planu. Przy tak dokładnej i zrobionej z rozmachem makiecie, same modele również musiały być jak najlepsze.

Dokładne modele kolejowe

wagon towarowy pikoPo przejrzeniu wszystkich lokalnych sklepów modelarskich byliśmy nieco rozczarowani, gdyż mimo iż modele z najwyższych półek były ładnie odwzorowane, to jednak brakowało im jeszcze dostatecznie dużo szczegółów, których chcieliśmy na tym pokazie zaprezentować jak najwięcej. Również przez internet niewiele udało się znaleźć. Modele pokazywane na stronach producentów były owszem, ładne, ale trudno było ocenić ich dokładność tylko po zdjęciu. Zwróciliśmy się więc po pomoc do starszych kolegów modelarzy, którzy mieli większe doświadczenie i wiedzę o najlepiej wykonanych modelach i najlepszych producentach. Jeden z kolegów zaprezentował nam wagon towarowy piko, z serii najbardziej dokładnie odwzorowanych modeli kolejowych. Na zwykłym wagonie, ilość oddanych szczegółów robiła wrażenie. Często były to niewielkie elementy których nie było widać na pierwszy rzut oka. Co prawda, wszystkie modele jakie pokazywał nam kolega były malowane jako nowe, bez śladów użytkowania, aczkolwiek mieliśmy na tyle umiejętności w malowaniu by nadać im odpowiedni, realistyczny wygląd. Seria modeli, którą przejrzeliśmy całą, zawierała w sobie wszystkie rodzaje wagonów i lokomotyw, jakie chcieliśmy zastosować do makiety. Ogromną zaletą było też ich malowanie. Wiele owych modeli miało już fabrycznie malowane barwy i oznaczenia jakich używały linie kolejowe, a także nawet takie szczegóły jak odwzorowane tablice informacyjne czy nalepki ostrzegawcze, więc mozolne malowanie od zera odpadało, i mogliśmy poświęcić więcej czasu na dopracowywanie szczegółów makiety.

Swoistą wisienką na torcie było oświetlenie, jakie posiadała owa seria. Wszystkie modele których oryginały miały jakiekolwiek światła na zewnątrz czy wewnątrz, również były w nie wyposażone, co jeszcze bardziej dodawało realizmu i czyniło je jeszcze bardziej spektakularnymi. Tak wyposażeni, mogliśmy śmiało przygotowywać się do pokazu, z niemałą dumą mogąc prezentować dokładne, świetnie oddane modele, prezentujące się znakomicie zarówno na półce, jak i na dużej makiecie.

edytorek