Duże znaczenie państwowej flagi

Nasz naród zawsze był silnie powiązany z krajem. Patriotyzm rodził się w ludziach wraz z kolejnymi latami zaborów. Wiadomo, że teraz, kiedy nie ma o co walczyć, patriotyzm ten nieco zmalał. Jednak przy okazji różnego rodzaju świąt lub na przykład na różnych wydarzeniach sportowych widać silne przywiązanie do symboli narodowych. Niektóre z nich całkiem niedawno zyskały nawet swoje święto. A chodzi o flagę, która w biało- czerwonych barwach towarzyszy nam od zarania dziejów. Teraz zyskała nieco inne zastosowanie, niż kiedyś.

Flaga ważnym symbolem naszego kraju

flagi państwoweOd dziecko wpajano nam, że patriotyzm jest bardzo ważną wartością w życiu każdego Polaka. Nie jest to w dzisiejszych czasach jednak taka sama postawa, jaka była chociażby za czasów zaborów lub w trakcie wojny. Obecnie w czasach pokoju i wolności symbole narodowe i przywiązanie do kraju sprawdzają się w nieco innych okolicznościach. Na pewno flagi państwowe wywieszane są przy okazji ważnych świąt. Jednak poza tym wykorzystuje się je przede wszystkim na różnego rodzaju zawodach sportowych, na których kibice silnie utożsamiają się z polska reprezentacją i dumnie prezentują nasze barwy narodowe. Państwowa jakiś czas temu zyskała nawet swoje oficjalne święto, które przypada drugiego maja, a więc w długi weekend majowy. Na temat polskiej flagi, skąd się wzięła kolorystyka i jakie miała znaczenie uczymy się już od pierwszych dni w szkole. Taka edukacja jest ważna, bo buduje w najmłodszych rodakach świadomość bycia częścią społeczeństwa polskiego. Nasz narodowy patriotyzm jest cały czas bardzo silny, bez względu na to, co mówi się w mediach. Nawet, jak wyjeżdżamy za pracą poza granice naszego państwa, to nadal silnie utożsamiamy się z Polską i nie odcinamy się ani od języka, ani od naszej tradycji, ani od symboli narodowych. Taka postawa ma swoje uwarunkowania historyczne i przekazywana jest z pokolenia na pokolenia. Raczej nic nie wskazuje na to, że miałaby ona ulec zmianie, mimo tego, że we współczesnych czasach, w ramach globalizacji, granice ulegają dużemu zatarciu. 

Nasza polska flaga jest jednym z najbardziej popularnych symboli narodowych. Towarzyszyła nam ona przez wieki, nawet wtedy, kiedy nasz kraj zniknął z map świata. Dzięki przywiązaniu do narodowych symboli i silnemu patriotyzmowi, nasz kraj przetrwał wszelkie możliwe burze. Współczesny patriotyzm przejawia się zupełnie inaczej, niż kiedyś. Jednak nadal widać mocne przywiązanie do barw narodowych, które możemy zaobserwować na przykład na różnego rodzaju wydarzeniach sportowych. 

Krystian