Ekogroszek do ogrzewania domów

Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie jest kwestią niezwykle ważną. W związku z tym gdy przychodzi jesień to jesteśmy często zmuszeni do zakupu materiałów opałowych. Znaczna grupa osób decyduje się na korzystanie z nowych materiałów opałowych, które dopiero od jakiegoś czasu dostępne są w sprzedaży. Obecnie szczególnie popularnym materiałem opałowym jest ekogroszek. Produkt ten od jakiegoś czasu zaskakuje swoją kalorycznością oraz innymi parametrami. 

Skuteczne ogrzewanie ekogroszkiem 

ekogroszek taniEkogroszek jest produktem, który powstaje na bazie węgla. Do produkcji ekogroszku wykorzystywany jest węgiel bardzo drobny. W przeszłości tak drobny węgiel był raczej uznawany za odpad i mało kto decydował się na jego zakupienie. Problem był przede wszystkim w spalaniu tak drobnych materiałów opałowych. Z biegiem czasu zaczęto jednak dostrzegać potencjał w tym materiale. Obecnie produkuje się z niego ekogroszek tani ten materiał opałowy jest dostępny poza sezonem grzewczym. Im szybciej zdecydujemy się na zakup tego materiału opałowego tym lepiej dla naszego portfela. Granulacja ekogroszku mieści się w zakresie od 5 do 25 milimetrów. To na co warto zwrócić uwagę to kaloryczność ekogroszku. W wielu przypadkach wynosi ona dokładnie tyle samo co kaloryczność węgla stosowanego w Polsce do ogrzewania. Pragnąc zakupić ekogroszek warto zwracać uwagę na parametry zamieszczane na opakowaniach. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na parametr dotyczący spiekalności. Generalnie producenci starają się aby stopień spiekalności sprzedawanego przez nich materiału opałowego był jak najmniejszy. Nie zawsze jednak daje się taki efekt uzyskać. Jeśli zakupimy materiał o dużym stopniu spiekalności to może dochodzić do tego, że będą tworzyć się spieczone złogi, które mogą zaburzać prace systemu grzewczego. Niekiedy przez złej jakości ekogroszek może dochodzić nawet do poważnego uszkodzenia kotła grzewczego. Wybierajmy więc materiał opałowy pochodzący od sprawdzonego producenta, który na pewno będzie się dobrze spisywał. 

Na ten moment ekogroszek dostępny jest na praktycznie każdym składzie materiałów opałowych. Możliwe jest również zakupienie ekogroszku w wersji workowanej, która jest do nabycia w marketach. Jeśli chcemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu to warto się na zakupy wybrać już na wiosnę. Wówczas można zakupić ekogroszek na posezonowej wyprzedaży. Czasami oszczędność wynosi nawet 30% w porównaniu z zakupieniem opału w jesieni. Obecnie możliwe jest zakupienie materiałów opałowych również drogą elektroniczną. 

dawidb