Ekonomiczne nawadnianie inteligentne

Prawdziwy miłośnik ogrodu myśli o nim przez cały rok. Planuje nowe nasadzenia, ścieżki, małą architekturę. Wraz z nadejściem wiosny można plany wprowadzać w życie. Zaczyna się gorączkowe przygotowywanie swojej chluby do sezonu wegetacji. To idealny czas by pomyśleć o inwestycjach, które przyniosą oszczędności w zużyciu wody, a jednocześnie podniosą efektywność podlewania. Nowoczesne systemy nawadniania to zarządzane i sterowane komputerowo instalacje, których działanie jest determinowane przez samą naturę. Komputeryzacja już od pewnego czasu podbija coraz więcej dziedzin. Świetnie sprawdza się również w ogrodnictwie.

Komputer w służbie nawadniania ogrodu

inteligentne systemy nawadnianiaWykorzystując zdobycze komputeryzacji świat idzie w kierunku technologii „smart”. Nurt ten wkracza we wszystkie dziedziny i nie ominął branży ogrodniczej. Miłośnicy ogrodów skrzętnie ten fakt wykorzystali adaptując nowinki techniczne. Komputerowe inteligentne systemy nawadniania zbierają dane pogodowe z sieci i parametry powietrza z otoczenia i po analizie dozują odmierzone dawki wody. Parametry powietrza zbierane sa przez czujniki temperatury, deszczu i wilgotności. Następnie są one uzupełniane prognozą pogody zamieszczaną w sieci. Analiza danych wejściowych jest sygnałem dla systemu czy wejść w stan pracy. Gdy analiza wskazuje, że jest zbyt sucho system uruchamia pompę zasilająca i tłoczy wodę przez przepływomierz, który mierzy odpowiednią ilość wody wyliczoną przez komputer. Woda płynie ku elektrozaworom sterującym, a następnie do zraszaczy. Systemem można sterować przez aplikację internetową pracującą we wszystkich systemach oraz przez aplikację mobilną. Właściciel ma więc dostęp do systemu z każdego zakątka świata. W każdej chwili zmienić tryb sterowania i przejść na sterowanie ręczne poszczególnymi zaworami. Inteligentnie systemy nawadniania podlewają ogród o najwłaściwszych porach dnia  czyli rano i wieczorem kiedy słońce nie oddziałuje z pełną siłą. Dawka wody na liście w słoneczny dzień może spowodować miejscowe wypalenie roślin. Montując inteligentny system nawadniania można zaoszczędzić do 75% wody w porównaniu ze zwykłym programatorem godzinowym. Zaoszczędzimy również energię elektryczną.

Projektując ogród lub systemy nawadniania warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i oszczędności jakie daje inteligentny system nawadniania. Jeżeli ktoś dysponuje już starym systemem pozbawionym komputerowego sterowania nie musi się martwić koniecznością przebudowy wszystkiego. Wystarczy „podpiąć” systemy komputerowy do starego systemu i sprawa załatwiona. System ten ma to szczególną zaletę, że dzięki swej inteligencji wyczuwa spadki temperatury w okolice zera stopni i samoczynnie oczyszcza elementy z wody chroniąc je przed rozsadzeniem przez zamarzniętą wodę. W ten sposób sam przygotowuje się do okresu spoczynku podczas zimy.

Karolina