Eternit – realne zagrożenie

Eternit to materiał wciąż widoczny w naszym otoczeniu, mimo tego, że nie jest widokiem pożądanym. Jego szkodliwe działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami, dlatego został wycofany z produkcji i użytku kilkadziesiąt lat temu. Mimo tego na polskiej wsi w dalszym ciągu możemy się spotkać z dachami pokrytymi płytami eternitu. Biorąc pod uwagę fakt, że domy te mają już swoje lata, niebezpieczeństwo, jakie stwarza eternit jest realne i nie warto go lekceważyć.

Jak fachowo pozbyć się eternitu?

fachowy demontaż eternituNa czym polega zagrożenie zdrowia, jakie stwarzają eternitowe poszycia dachów czy elewacji domów? Eternit ma postać azbestowo-cementowych płyt, które o ile są w nienaruszonym stanie, nikomu nie grożą. Problem pojawia się w momencie uszkodzenia ciągłości materiału. Na zewnątrz wydobywają się wtedy włókna azbestu, które dzięki swojej charakterystycznej budowie w łatwy sposób dostają się do naszego organizmu. Wdychane przez nas włókna azbestu dostają się do płuc, gdzie się osadzają. Niestety z większością z tych włókien nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Zagnieżdżając się w układzie oddechowym podrażniają go i powodują przewlekły stan zapalny. To z kolei może prowadzić do wielu dolegliwości i chorób, może być także przyczyną zachorowania na raka płuc. Dlatego tak ważne jest, aby nie narażać się świadomie na szkodliwe działanie tego materiału, np. poprzez samodzielne usuwanie go z powierzchni domu. Fachowy demontaż eternitu wykonywany jest przez wyspecjalizowane w tym firmy. Zgodnie z prawem samodzielna utylizacja tego niebezpiecznego materiału grozi wysoką karą finansową. Jeszcze większą karą może być narażenie siebie i innych na zagrożenie zdrowia. Fachowy demontaż eternitu wiąże się z zachowaniem środków szczególnej ostrożności podczas całego procesu, począwszy od usuwania materiału, poprzez jego pakowanie, transport, aż po składowanie. Ważne są zarówno sprawdzone i bezpieczne metody demontażu, jak i właściwa ochrona pracowników, domowników oraz okolicznych mieszkańców. Miejsce pracy musi być dobrze zabezpieczone przed ewentualnym pyleniem oraz oznakowane.

Zdemontowany materiał wymaga również solidnego zabezpieczenia na czas transportu, aby zapobiec pyleniu włókien. Tak szkodliwy odpad może być przechowywany jedynie w specjalnym miejscu, tj. na składowisku odpadów niebezpiecznych. Pamiętajmy zatem, że przechowywanie azbestu w nieprzystosowanym do tego miejscu stwarza zagrożenie dla zdrowia i jest karalne. Nie warto zatem praktykować zakopywania starych płyt na działce, ryzykując własnym zdrowiem i narażając się na kary finansowe.

Karolina