Europejskie wyroby z porcelany

15 stycznia 1708 roku Johann Friedrich Böttger i Ehrenfried Walther von Tschirnhaus wyprodukowali pierwszą w Europie twardą porcelanę w twierdzy Jungfernbastei w Dreźnie. Po śmierci Tschirnhausu, Böttger rozwinął ten proces dalej w Miśni i Dreźnie. 28 marca 1709 roku ogłosił w Dreźnie wynalazek europejskiej porcelany. Od 6 czerwca 1710 r. w Miśni na zamku Albrechtsburg powstał pierwszy europejski zakład produkujący porcelanę. Porcelana miśnieńska z Manufaktury Porcelany Miśnieńskiej jest znana do dziś.

Pierwsze europejskie manufaktury produkujące porcelanę

ekskluzywna porcelana ćmielówWszystkie wyroby porcelanowe pochodzące z tej produkcji od 1722 roku noszą znak firmowy dla porcelany miśnieńskiej, jakim są „Skrzyżowane miecze”. Ze względu na ciągłą produkcję do dziś, „Skrzyżowane Miecze” są często nazywane najstarszą używaną marką producenta. Druga najstarsza manufaktura porcelany w Europie powstała w Wiedniu, prawie dziesięć lat po Miśni. W dniu 27 maja 1718 roku cesarz Karol VI nadał urzędnikowi Claudius Innocentius du Paquier „specjalny przywilej” na produkcję porcelany na ziemiach Habsburgów. Wiedeńska fabryka porcelany, która zaopatrywała dwór i szlachtę w niezwykle wysokiej jakości przedmioty usługowe i dekoracyjne, istniała do 1864 roku. Od 1718 roku w całej Europie powstawały manufaktury porcelanowe, m.in. ekskluzywna porcelana ćmielów. Bardzo często działo się to z udziałem miśnieńskich arkanistów, ale zdarzały się też reinwencje. Na przykład w 1744 roku Dimitrij Iwanowicz Winogradow wynalazł rosyjską porcelanę, która od tego czasu była produkowana w Cesarskiej Fabryce Porcelany w Petersburgu. W Turyngii w 1755 roku Georg Heinrich Macheleid osiągnął swój cel dzięki własnym eksperymentom. Wiele z tych manufaktur musiało na przełomie XVIII i XIX wieku ponownie zaprzestać produkcji. Dopiero około połowy XIX wieku, dzięki złożom kaolinu w północnej Bawarii, Górnej Frankonii, Górnym Palatynacie i Turyngii, powstały liczne nowe fundamenty. Niekiedy produkowano tam nawet do 90 procent niemieckiej porcelany i innej ceramiki.

W produkcji porcelany XX wiek charakteryzuje się przede wszystkim rosnącym uprzemysłowieniem. Wprowadzenie pieców tunelowych i maszyn do produkcji prostych części zracjonalizowało proces produkcji i w końcu uczyniło z porcelany produkt masowy. Jednak ze względu na trudności w wytwarzaniu skomplikowanych kształtów (dzbanki, filiżanki z uchwytami) i czasami skomplikowaną dekorację (wykonywaną zazwyczaj przez malarzy porcelany lub malarzy fabrycznych), produkcja nie może być w pełni zautomatyzowana do dziś.

bloger