Folia tunelowa a pielęgnacja roślin

W dobie współczesnego rolnictwa ważne jest to, ażeby rolnicy optymalizowali i dostosowywali technologie i metody upraw w stosunku do panującego klimatu. W związku z tym tak często buduje się szklarnie lub zakłada ich odpowiedniki, czyli tunelowe folie. Te przemyślane rozwiązania sprawią, że zastosowane będą warunki idealne do rozwoju, wzrostu i owocowania roślin. Lokalizacja samego tunelu foliowego jest ważnym czynnikiem wpływającym na stan i jakość warzyw i owoców.

O czym należy pamiętać stosując folię tunelową?

folie tuneloweBiorąc pod uwagę rozwój roślin pod folią tunelową, ważnym elementem do rozważenia jest system wentylacji, który musi funkcjonalnie generować ruch powietrza do obiektu. Często stosuje się pod folię tkaniny ogrodnicze. Przygotowując się do sezonu wegetacyjnego, dobrze jest wybrać odpowiednią folię dla danego gatunku rośliny. Stosując folie tunelowe poprawiamy plony, utrzymujemy optymalną wilgotność gleby i kontrolujemy wzrost chwastów. Właściwe podlewanie upraw pod osłoną zależy od podłoża. Zastosowane nawozy, ich jakość, częstotliwość i ilość wody wpływają na proces ukorzeniania. Pod folię często stosuje się ściółkę wykonaną z włókien polipropylenowych. Wybierając tunel foliowy równie ważne jest, aby obliczyć rozmiar sadzonki. Stosunkowa objętość folii powinna wynosić od sześciu do dziesięciu decymetrów sześciennych na metr kwadratowy. Podczas wzrostu roślin zawsze planujemy większą przestrzeń, aby podczas rozwoju pędów rosnące warzywa miały do dyspozycji przestrzeń potrzebną do owocowania. Aby folia dobrze sprawowała swoje funkcje, należy ją odpowiednio nałożyć. Podczas przygotowywania folii tunelowej i podłoża usuwamy kamienie, korzenie i wszelkie zanieczyszczenia. Wyrównujemy teren, rozkładając równomiernie pokrycie.  Zaletą stosowania folii tunelowych jest nie tylko łatwiejsza pielęgnacja roślin i ich znaczny wzrost i obfite owocowanie, ale i również oszczędności wody i nawozów, które są widoczne są po pierwszym sezonie.

W stosowaniu folii tunelowej należy wziąć pod uwagę powyższe rady, a dzięki temu ograniczymy wzrost chwastów i poprawimy zdrowie roślin. Zatrzymamy utratę wilgoci, a ciepło będzie naturalnie generowane nawet w okresach niskiej temperatury. Wilgoć i wysoka temperatura będzie sprzyjająca dla zdolności wchłaniania nawozów przez glebę co zwiększy plony. Korzyścią będzie również odporność na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące od słońca. Pod folią będzie oddziaływać głównie promieniowanie rozproszone, dzięki czemu rośliny będą rozwijać się równomiernie.

kreatorka