Gazowe kotły kondensacyjne

 

Nie znam się na kotłach grzewczych ni w ząb. Mąż też nie. Dlatego gdy pewnego dnia oznajmił mi, że musimy wybrać nowy kocioł do instalacji grzewczej w domu, byłam przestraszona. Jak my go wybierzemy, skoro nie wiemy, jakie parametry techniczne mają znaczenie? Poza tym producenci mają tak szeroką ofertę!

Oferta kotłów kondensacyjnych

Na przykład ile produktów znajduje się w ofercie Buderus – kocioł kondensacyjny gazowy to tylko jedna z propozycji, poza tym znajdziemy przecież kotły olejowe oraz kotły na paliwa stałe. Jednakże mąż nie zrażał się i rozpoczął zapoznawanie się z parametrami technicznymi kotłów kondensacyjnych gazowych od rzeczonego producenta. Nie wiem dlaczego uparł się właśnie na nie, ale poznając kolejne zalety, wiedziałam już, że weźmiemy właśnie kocioł gazowy. Po pierwsze, kocioł ten posiadał pojemny, zintegrowany zasobnik warstwowy c.w.u oraz wysokiej jakości wężownicę – całość konstrukcji była naprawdę solidna i wydawała się niezniszczalna. Kocioł miał pojemność 210 litrów i można było w nim podłączyć nawet kolektory słoneczne. Wprawdzie na razie nie wchodziło w grę takie rozwiązanie, jednak może kiedyś, kiedy kolektory takie staną się tańsze, zdecydujemy się na nie – a wówczas bez problemu podłączymy je do naszego kondensacyjnego pieca gazowego. Producent zapewniał, że urządzenie oparte jest na najnowszych technologiach, które sprawiają, że cieszy się ono wysoką wydajnością dochodzącą nawet do 90%. Mąż z wykształcenia matematyk oczywiście od razu zwrócił uwagę na liczby, dlatego też był zachwycony efektywnością tego pieca. Kolejną istotną sprawą było to, że piec można rozbudowywać. Można mianowicie dołączyć do niego dodatkowy zasobnik buforowy, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć też źródło ciepła na paliwo stałe, które posłuży do ogrzewania lub do ciepłej wody. Jeśli wszystkie elementy systemu będą działały efektownie, może się to bez wątpienia przełożyć na oszczędności. Mąż długo zapoznawał się z zaletami kondensacyjnego pieca gazowego, bo było ich całe mnóstwo.

Ja z ciekawości poczytałam jeszcze o piecach na olej i o kotłach na paliwa stałe. Musiałam przyznać mężowi rację, piec kondensacyjny na gaz charakteryzował się najlepszymi parametrami technicznymi w porównaniu z konkurencją. Zatem klamka już zapadła – mąż postanowił zamówić rzeczony piec, chociaż kosztował on kilkanaście tysięcy. Wiedzieliśmy jednak, że jest to inwestycja jednorazowa, ponieważ będzie on doskonale spełniał swoją rolę przez kolejne, długie lata i to bez żadnych problemów.

 

Łukasz