Ile kosztuje obsługa księgowa małej firmy?

Nawet najmniejsze jednoosobowe firmy muszą prowadzić dokumentację księgową. Chodzi o dokumentowanie przychodów, kosztów czy środków trwałych. Łatwo się o tym mówi, kiedy się na tych tematach zna. Jednak większość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie ma pojęcia o tych wszystkich obowiązkach księgowych. Co więcej – jeśli się kogoś zatrudnia to trzeba jeszcze prowadzić dokumentację kadrową. Nie trzeba się jednak niczego obawiać. Wystarczy znaleźć solidne biuro księgowe, które się wszystkim zajmie.

Wszystkie firmy muszą prowadzić księgowość

biuro księgowe wrocławProwadzenie firmowej księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Dlatego biura księgowe mają co chwilę nowych klientów. Nowych, ponieważ codziennie w naszym kraju otwierają się tysiące nowych firm. Najczęściej małych i jednoosobowych, ale to głównie takie firmy są klientami biur. Każde biuro księgowe Wrocław ma przynajmniej kilkudziesięciu klientów, dla których prowadzi dokumentację księgową. Małe firmy przy wyborze biura bardzo często patrzą na ceny. Jest to główne kryterium wyboru tego czy innego biura księgowego. Dlatego w obrębie jednego miasta ceny są niemalże identyczne. Bo właściciel małej firmy nie patrzy na reputację biura ale głównie na cennik usług. Ceny zależą oczywiście od miasta, w którym działają biura księgowe. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że prowadzenie księgi przychodów i rozchodów za cały miesiąc kosztuje mniej więcej sto pięćdziesiąt złotych brutto. W tej cenie zawiera się limit przeważnie dwudziestu faktur. Za każdą dodatkową fakturę do zaksięgowania dopłaca się kilka złotych. Wydrukowanie dokumentów księgowych też kosztuje. Biuro księgowe może zrobić to w każdej chwili na żądanie klienta. Jest to koszt około dziesięciu złotych. Prowadzenie dokumentacji dla ryczałtu to koszt około stu złotych. Inaczej ma się sytuacja, jeśli w firmie zatrudnia się pracowników. Wtedy obsługa kadr i płac kosztuje kilkadziesiąt złotych za każdą zatrudnioną osobę. Ceny usług księgowych w wielu miastach są zbliżone do siebie pomiędzy różnymi biurami, ale im większe miasto tym wyższe ceny usług księgowych w jego obrębie.

Skorzystanie z usług biura księgowego jest dużym ułatwieniem w prowadzeniu nawet najmniejszego biznesu. Bez względu na wielkość firmy i tak trzeba prowadzić odpowiednią dokumentację księgową. Można to robić samemu, ale trzeba się na tym znać. A mimo wszystko większość przedsiębiorców się na tym nie zna. Dlatego właśnie księgowi będą zawsze mieć klientów. Bo przedsiębiorcy wolą się skoncentrować na zarabianiu pieniędzy aniżeli na rozliczeniach.

dziennikarka