Imitacja cegły do układania we wnętrzach

Ceglane, surowe ściany nie wychodzą z mody. Mieszkańcy starych budynków podczas remontów coraz częściej decydują się na odsłonięcie oryginalnej ceglanej ściany, zamiast jej zakrywanie. Niejednokrotnie pokrywają ją białą (lub w innym kolorze) farbą, aby uzyskać jeszcze modniejszy efekt. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mają jednak inne opcje do wyboru, w tym także układanie na ścianach imitacji cegły.

Imitacja cegły w różnych pomieszczeniach

imitacja cegły do salonuModny efekt w wystroju wnętrz można uzyskać na różne sposoby. Jedni decydują się na układanie na ścianie starych cegieł, pociętych na fragmenty, inni korzystają z malarskich szablonów, co pozwala w ciągu kilku godzin za pomocą farb osiągnąć zamierzony cel. Jeszcze inni decydują się na imitacje cegieł, zrobione np. z gipsu lub masy akrylowej, które można układać w różnych pomieszczeniach: salonie, sypialni, przedpokoju… Możliwości są różne, uzależnione także od wybranego materiału, ponieważ raczej należy unikać gipsowych dekoracji w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Dodatkową wadą materiału może być relatywnie duży ciężar. Imitacja cegły do salonu czy sypialni, zrobiona z masy akrylowej, jest lekka, elastyczna i odporna na wnikanie brudu czy kurzu. Jej ułożenie na ścianie jest całkiem proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Akrylowa imitacja wygląda bardzo naturalnie: ma wgłębienia, nierówności, a jej kolor nie jest równomierny, dzięki czemu będzie świetnie się prezentować we wszystkich wnętrzach, od tradycyjnych, aż po nowoczesne. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest układanie takich cegieł na jednej tylko ścianie, którą pragniemy najbardziej wyróżnić. W przypadku sypialni może to być ściana, pod którą stoi łóżko, a w salonie ściana, na której wisi telewizor czy obrazy. Dostępne są różne kolory: imitacja cegły występuje w klasycznie jasnych i ciemnych kolorach „ceglanych”, a także w wersji białej, dzięki czemu świetnie pasuje do pomieszczeń, które utrzymane są w jasnej tonacji czy do określonych stylów urządzania wnętrz, na przykład prowansalskiego.

Jak układa się imitację cegły? Podłoże należy zagruntować, a następnie zębatą pacą nakłada się klej. Układanie cegieł należy zacząć od góry, zachowując odstęp na fugę – czyli dodatkową warstwę kleju, która zostanie naniesiona między płytki, gdy już skończymy je układać. Dodatkowo uszczelni to miejsce łączenia cegły i podłoża. W przypadku, gdy konieczne jest docięcie płytki, na przykład przy narożnikach, można to zrobić zwykłymi nożyczkami bądź też z pomocą noża.

Krystian