Instalacje nawadniające ogród

Jeśli nie używasz systemów kropelkowych w ogrodzie, nadszedł czas, aby zacząć. Jest to bardzo wydajny sposób nawadniania, więc choć na początku możesz wydać trochę pieniędzy na przewody i złączki, to zrekompensujesz sobie te koszty w czasie i w pieniądzach zaoszczędzonych na podlewaniu ogrodu. Badania pokazują, że dobrze zaprojektowane systemy nawadniania kropelkowego zużywają co najmniej 30% – a w niektórych przypadkach nawet 50% – mniej wody niż inne metody podlewania, takie jak zraszanie.

Idealny system nawadniania w naszym ogrodzie

kropelkowe systemy nawadniania ogroduSystem nawadniania kropelkowego może być tak prosty, jak wąż rozłożony na ogrodzie lub tak złożony jak sieć rurek instalacji wodnej. Tak czy inaczej, zasada jest taka sama, kropelkowe systemy nawadniania ogrodu dostarczają wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny, gdzie powoli przenika do gleby jedna kropla na raz, kapiąc z szybkością, którą gleba może wchłonąć i utrzymać wilgoć. Powolne, równomierne kapanie z systemu do nawilżania zapewnia, że prawie nie traci się wody w wyniku spływu powierzchniowego lub parowania, cała woda trafia do naszych roślin. Oznacza to również, że bardzo niewiele składników odżywczych wypływa poza zasięg korzeni roślin. Ponadto, ponieważ systemy nawadniania dostarczają wodę bezpośrednio do roślin, które chcemy uprawiać, mniej marnuje się na chwasty. Powierzchnia gleby między roślinami również pozostaje bardziej sucha, co zniechęca do kiełkowania nasion chwastów. Dla zapracowanych ogrodników główną zaletą korzystania z systemu nawadniania kropelkowego jest oszczędność czasu i wysiłku. Systemy nawadniania kropelkowego eliminują potrzebę przeciągania wokół węży i zraszaczy. Raz wkładamy węże i zostawiamy je na miejscu. W przypadku systemów nawadniania kroplowego, które używają czasomierza, zegar automatycznie go wyłączy. Systemy nawadniania kropelkowego są również dobre dla roślin. Rośliny podlewane systemem kropelkowym rosną szybciej i są bardziej produktywne, ponieważ mają tyle wody, ile potrzebują, a ich wzrost nie jest spowalniany przez stres wodny.

Ponadto rośliny podlewane przez nawadnianie kroplowe nie są narażone na moczenie liści z rozpylacza, co może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom. Najłatwiejszym sposobem eksperymentowania z nawadnianiem kroplowym jest zakup kilku węży, które sączą wodę na całej ich długości. Węże można przewlekać przez rabaty ogrodowe z róż i bylin, wśród krzewów lub w ogrodzie warzywnym, gdzie węże mogą przebiegać równolegle do rzędów upraw. Takim sposobem pozbędziemy się codziennego uciążliwego obowiązku przenoszenia wody do podlewania.

edytorek