Jak dobrać lampy nad stół do jadalni?

Planując przestrzeń w jadalni lub kuchni połączonej z jadalnią, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Musimy to zrobić, jeśli chcemy, aby nasza jadalnia wyglądała efektownie i stylistycznie komponowała się ze wszystkimi elementami. Niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie oświetlenie w jadalni. Po pierwsze, nie może być zbyt ostre i jarzące, ani zbyt delikatne. Najlepiej, aby miało funkcję regulacji. Można też zamontować kilka lamp, aby móc zapalać jedną lub kilka z nich. Jedna z najważniejszych rad dotyczących wyboru lamp nad stół, dotyczy dopasowywania ich do stylu krzeseł. Jest również wiele innych rad, jakich?

Dopasowywanie lamp wiszących nad stół

lampy wiszące nad stółDlaczego dopasowujemy lampę nad stół do krzeseł? Ponieważ to bardzo dobre rozwiązanie i proste, by stworzyć spójny i estetyczny efekt. Jeśli jesteśmy posiadaczem białego i prostego stołu z dodatkiem czarnych krzeseł w stylu industrialnym, powinniśmy dobrać do nich lampy w takim samym stylu. Jeśli stół jest drewniany a krzesła białe, lampa również powinna być w kolorze białym. Jak inaczej dobierać lampy wiszące nad stół jadalny? Na przykład można brać pod uwagę rozmiar, jeśli stół jest sporych rozmiarów, dobrze, aby i lampa nie była zbyt mała. Innym rozwiązaniem będzie zgromadzenie kilku małych lamp. Gdy stół w jadalni jest mały, np. okrągły, lepiej nie wybierać zbyt dużej lampy, która może zdominować całą przestrzeń i niepotrzebnie ją zagracić. Warto również zwrócić uwagę na wysokość na jakiej zawieszamy lampę. Nie powinna ona wisieć zbyt wysoko, ponieważ da to bardziej wygląd żyrandolu, niż lamp i nie będzie dawać tyle światła ile powinna nad samym stołem. Żyrandol oświetla całe pomieszczenie. Po drugie, nie może wisieć zbyt nisko, ponieważ możemy zawadzić o nią głową. Jeśli natomiast musimy wybrać kilka lamp w całej jadalni, lub nasza jadalnia jest połączona z salonem lub kuchnią, warto dopasować lampy do siebie, delikatnie je zmieniając. Warto jednak pamiętać, żeby były mniej więcej tej samej wielkości a zmienić można na przykład kształt lub materiał z jakiego są wykonane.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, lampa w jadalni to nie jest drobna nieistotna rzecz, nie warto wybierać pierwszej z brzegu. Dobre lampy wiszące nad stół mogą wyjątkowo uatrakcyjnić nasze wnętrze. Jednak jeśli przesadzimy lub wybierzemy zbyt małą lampę, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Pamiętajmy, aby dopasować ją do krzeseł, zgrać styl i stworzyć spójny i estetyczny wizerunek, który będą podziwiać zaproszeni przez nas goście.

Sebastian