Jak dopasować opony rowerowe do stylu jazdy?

Opony rowerowe są podstawowym elementem roweru, który odpowiada za przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Jednak w każdym rodzaju roweru znajdziemy troszkę inne typy opony. Jest to podyktowane faktem, że każda opona musi być odpowiednio dopasowana do stylu jazdy rowerzysty. Podstawowym elementem składowym każdej opony jest jej grubość oraz rodzaj bieżnika, jaki zastosował w niej producent. Jakie opony w rozmiarze 28 są najpopularniejsze we współczesnych jednośladach?

Opony dla rowerów z kołami 28”

opony rowerowe 28Czoło opony to element, który odpowiada za jej styk z podłożem, i warunkuje odpowiednią trakcję i przyczepność w różnych warunkach. Najbardziej popularne opony rowerowe 28 są montowane w rowerach miejskich, gdzie mogą być pozbawiane bardzo agresywnego bieżnika. Dzięki dość dużej szerokości oraz smukłej budowie, możliwe jest szybkie przemierzanie asfaltowych ścieżek rowerowych i dróg miejskich. Opony rowerowe w rozmiarze 28 cali to także niezwykle popularne typy opon trekkingowych. Łączą one w swojej budowie zalety opony terenowej, z możliwością rozwinięcia dużej prędkości na asfalcie. Opony trekkingowe są montowane w rowerach crossowych, przełajowych czy też wyprawowych. Często są one także wyposażane w bardzo przydatne wkładki antyprzebiciowe, które powodują, że ryzyko przebicia opony jest bardzo zminimalizowane. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także opony do rowerów gravelowych (inaczej szutrowych). Są one wykonane z niezwykle dobrej jakości mieszanki gumy i są przeznaczone do szybkiego pokonywania szutrowych odcinków w lasach i na otwartych przestrzeniach. Opony tego typu są też w większości wypadków przystosowane do systemów bęzdętkowych, które wykorzystują mleczka uszczelniające. Wiele opon w rozmiarze 28 jest także produkowanych, mając na względzie możliwości używania ich w rowerach elektrycznych. Tego typu opona jest dużo bardziej odporna na wszelkiego rodzaju rozdarcia i pęknięcia, dlatego, że rower elektryczny posiada dużo większą masę. Musi zatem być wyposażany w opony, które zapewnią pewne toczenie się, i nie będą podatne na awarie.

Opony rowerowe w rozmiarze 28 to najbardziej popularna kategoria opon przeznaczonych do jednośladów. Jest to spowodowane tym, iż większość kół, jakie oferują producenci, jest produkowana właśnie w tym rozmiarze. Dlatego opony tego typu znajdziemy w każdym sklepie rowerowym, a także w punktach, które z założenia nie zajmują się sprzedażą gadżetów rowerowych (marketach, sklepach z artykułami przemysłowymi i centrach handlowych).

Katarzyna Mikołowska