Jak wykorzystuje się światło podczerwone w produkcji?

Obróbka termiczna jest bardzo często wykorzystywana w produkcji. Używa się jej aby przygotować surowce do produkcji, lub także aby utrwalić jej rezultaty. Urządzenia do obróbki termicznej powinny być wydajne i zużywać jak najmniejsze ilości energii.

Zastosowania promienników podczerwieni

nowoczesne kwarcowe promienniki podczerwieniObróbka termiczna jest bardzo często wykorzystywana w przemyśle i produkcji. Przydaje się ona w wielu różnych dziedzinach produkcji,, od produkcji artkułów spożywczych, aż po przemysł tekstylny. Do obróbki termicznej początkowo stosowano zwykłe piece, w tym również elektryczne. Ich główną wadą powodującą, że z czasem zaczęto odchodzić od takich rozwiązań było duże zużycie energii, które one generowały. Dlatego też obecnie stosowane są wydajne ale i energooszczędne urządzenia do obróbki termicznej, takie jak nowoczesne kwarcowe promienniki podczerwieni. Jak się bowiem okazało światło podczerwone wykazuje zdecydowanie największą skuteczność cieplną i wydajność, gdyż aż 80 procent wykorzystywanej przez lampy podczerwone energii jest przetwarzana bezpośrednio na ciepło. Dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać oczekiwane rezultaty, co wpływa na mniejsze użycie energii w czasie obróbki termicznej. Co więcej, lampy podczerwone same  z siebie zużywają bardzo małe ilości energii więc obecnie światło podczerwone przez wiele zakładów i fabryk jest najczęściej wybieranym sposobem na obróbkę termiczną różnych produktów i surowców. Oczywiście, aby było to możliwe, urządzenia do emitowania takiego światła musza być jak najnowocześniejsze. I takie właśnie są kwarcowe promienniki, które oprócz wysokiej energooszczędności są także bardzo żywotne, przez co inwestycja w taki sposób obróbki termicznej w krótkim czasie zwróci się w pełni. Tak jak wspomniano wcześniej, obecnie z promienników podczerwieni korzysta się w wielu różnych branżach. Warto wymienić tu branże spożywczą, gdzie takie promienniki wykorzystywane są w celu przyśpieszenia rozmrażania, czy też do wyrabiania karmelu. W wielu innych branżach zaś promienniki wykorzystuje się aby wysuszyć naniesiony druk, czy też utrwalić rezultaty obróbki. Odgrywają one także dużą role podczas uprawy roślin, ze względu na charakterystykę światła podczerwonego zbliżoną bardzo do naturalnego światłą słonecznego.

Obróbka termiczna odgrywa ogromną rolę podczas produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia do takiej obróbki były skuteczne i energooszczędne. Obecnie do takiej formy obróbki wykorzystywane jest światło podczerwone, które ma wysoką skuteczność cieplną.

literat