Jaki rower dla dziecka?

Wybór roweru dla dziecka bywa trudny, szczególnie jeśli jest to pierwszy jednoślad w życiu malucha. Chęć poznawania nowego, a jazda na rowerze z pewnością jest czymś takim, kusi dzieciaki niemal od najmłodszego, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych udogodnień oraz funkcji. Rower nie kojarzy się już jedynie z pierwszą komunią świętą. Już dwuletnie, a nawet młodsze dzieciaki wsiadają na siodełko i bawią się jazdą. I tu pojawia się dylemat – czy od razu zacząć przygodę z tradycyjnym rowerem, czy może spróbować czegoś innego, na przyklad rowerka biegowego.

Mnóstwo zabawy w biegowym rowerku

rowerek biegowy trójkołowyNaukę jazdy na rowerze najlepiej chyba zacząć właśnie od roweru biegowego, czyli takiego, który maluch odpycha nogami, wprawiając w ruch. Jest to o tyle interesująca opcja, że wydaje się bardziej bezpieczna. Łatwiej utrzymać równowagę i trudniej upaść. Nawet jeśli zdarzy się upadek, to i tak dzieciak uczy się odpowiedniej asekuracji. Jazda na rowerku biegowym zamiast tradycyjnego, z kijkiem trzymanym przez dorosłego opiekuna, ma także inną zaletę. Uczy małego rowerzystę samodzielności. Poza tym to rozwój zmysłu równowagi. Plusów jest więc naprawdę mnóstwo. Jeśli boimy się zaryzykować z rowerkiem biegowym, bo wydaje nam się, że dziecko sobie nie poradzi, to można się zdecydować na rowerek biegowy trójkołowy. Na pewno będzie bardziej stabilny, więc rodzic może z większym spokojem obserwować postępy dziecka. Na jaki rowerek się zdecydować? W przypadku pojazdów biegowych wybór jest ogromny. Można się zdecydować na drewniane lub stalowe. W wielu modelach dwa tylne koła można zastąpić jednym, dzięki czemu rowerek służy zdecydowanie dłużej. Poza tym do wyboru mamy modele w rozmaitych barwach oraz stylach. Wiele stylizuje się na przykład na skutery, co dodaje uroku. Podczas wyboru koniecznie warto sprawdzić jakość wykonania, dopytać o ewentualne certyfikaty lub okres gwarancji. Obejrzyjmy także na przykład siodełko. Warto przymierzyć malucha do rowerka, by mieć pewność, iż jest wygodny i odpowiedni. Lepiej potem uniknąć niespodzianek w tej kwestii. No i kolejny ważny aspekt, czyli koła. Sprawdźmy, jak są wykonane  i czy gwarantują wygodną jazdę.

Oczywiście warto liczyć się ze zdaniem dziecka, przecież to ono będzie użytkownikiem sprzętu. W każdym razie jednak zakup rowerka biegowego może być znakomitym pomysłem. Nie tylko gwarantuje świetną zabawę oraz wstęp do nauki jazdy na dorosłym rowerze. Daje też możliwość wspólnych rowerowych wypraw już od najmłodszych lat życia dzieciaka. Wiadomo, że nie będą to wyprawy przez wielkie W, ale od czegoś trzeba przecież zacząć.

Przemek Modrakowski