Lekkie szafki pracownicze

Miejsce na przechowywanie odzieży osobistej potrzebne było nie tylko pracownikom zakładów pracy, ale również i załogom wykonującym zadania na placach budowy. Jednak w tego rodzaju miejscach pracy nie było jednak stałego wyznaczonego miejsca na szatnie dla pracowników, więc załoga najczęściej nie zmieniała ubrań w ogóle, lub też tworzyła improwizowane szatnie, które jednak nie były zbyt wygodne, ani też nie zabezpieczały osobistych przedmiotów przed ewentualną kradzieżą.

Szafki ubraniowe z tworzyw sztucznych

pracownicze szafki ubranioweNa niektórych placach budowy funkcjonowały wyznaczone szatnie, choć nie używano w nich standardowych szafek ubraniowych ze stali czy aluminium. Były one bowiem ciężkie i dość kłopotliwe do przetransportowania na miejsce w dużych ilościach, a na dodatek podatne na uszkodzenia właśnie w trakcie transportu. Coraz częściej były natomiast wykorzystywane pracownicze szafki ubraniowe z tworzyw sztucznych, tak samo pojemne i wygodne jak ich odpowiedniki ze stali, aczkolwiek o wiele lżejsze i łatwiejsze do relokacji. Owe szafki najczęściej były montowane w kontenerach służących jako pomieszczenia pracownicze, a od metalowych odpowiedników nie różniły się niemal niczym, mając bardzo podobny układ wnętrza oraz pojemność, umożliwiającą komfortowe przechowywanie odzieży w trakcie pracy i po jej zakończeniu. Szafki z tworzyw sztucznych były jednak o wiele łatwiejsze w konserwacji niż metalowe odmiany, nie były podatne na korozję i działanie wielu chemikaliów, używanych w trakcie zadań na placu budowy. Często posiadały również szczelnie zamykane drzwi, zapobiegające zakurzeniu i zapyleniu odzieży, zwłaszcza w gorące dni, gdy na placu budowy wymagane było noszenie masek przeciwpyłowych z racji wysokiego poziomu zapylenia powietrza. Szafki te mogły być postawione na wybranym miejscu dokładnie tak samo jak ich cięższe metalowe odpowiedniki, choć producenci zalecali przynajmniej częściowe ich zamocowanie do podłoża za pomocą śrub montażowych, dołączonych do samych szafek, gdyż ich niewielka waga mogła powodować niestabilność na nierównych powierzchniach.

Owe lekkie szafki były coraz częściej używane jako stały element wyposażenia kontenerów użytkowych dla pracowników, dzięki czemu nie musiały być przenoszone osobno za każdym razem gdy załoga rozpoczynała zadania na nowym miejscu pracy. Nadawały się również doskonale do użytku w każdym zakładzie pracy, zwłaszcza iż były one o jedną trzecią tańsze niż szafki metalowe, zmniejszając koszt wyposażenia szatni dla bardzo licznej załogi.

dziennikarka