Materiały ścierne do wielu zastosowań

 

Istnieje wiele zajęć i branż, gdzie potrzebujemy materiałów ściernych, który pozwolą nam na szybkie i bezproblemowe wyrównanie krzywizn i nierówności w przypadku wielu materiałów. Prace wygładzające są prowadzone w warsztatach stolarskich, ciesielskich czy mechanicznych. Zarówno w przypadku materiałów drewnianych, jak i metalowych, musimy używa odpowiednio innych materiałów, dzięki czemu będziemy w stanie nie tylko szybko wyrównać, ale także wygładzić i obrobić materiał do ostatecznego stanu wizualnego i technicznego.

Jakie materiały mogą być użyte do ścierania?

materiał ściernyFachowcy, przygotowujący się do profesjonalnej obróbki materiału, muszą wyposażyć się w wiele przedmiotów i ściernic, które są dostosowane do konkretnego materiału. Materiał ścierny może zatem być stosowany w przypadku powierzchni miękkich – drewno czy tworzywa sztuczne. W tym wypadku stosuje się ściernice twarde, które pozwalają na dobre operowanie i manewrowanie podczas obróbki elementu miękkiego. Analogicznie w przypadku materiału miękkiego ściernic, jest on stosowane do elementu twardego, który ma zostać poddany obróbce. Kolejnym ważnym elementem i wyznacznikiem celu, w jakim są stosowane materiały ścierne jest ich ziarnistość. W wielu wypadkach stosuje się konkretne ziarna naturalne, które są odpowiedzialne za obróbkę wielu materiałów. Należą do nich przede wszystkim diament, kwarc, korund czy szmergiel. Materiał owe są także specjalnie zespojone z użyciem wielu materiałów chemicznych. Należą do nich spoiwa ceramiczne, magnezowe, bakelitowe lub szelakowe. dzięki odpowiedniemu spoiwu, materiał ścierny nie traci swoich właściwości podczas tarcia, a także może utrzymywać odpowiednią ziarnistość nawet podczas intensywnego użytkowania. Materiały ścierne używane w warsztatach występują także pod wieloma różnymi postaciami. Najczęściej kojarzą się nam one z najbardziej powszechnymi papierami ściernymi. Jednak oprócz nich stosuje się także pilniki, osełki, krążki czy taśmy ścierne. Każde z tych przedmiotów może być używane w połączeniu z elektronarzędziem.

Bardzo popularnym elementem ściernym są kółka ścierne, montowane na specjalnych elementach okrągłych, dołączanych do wiertarek czy szlifierek. Tego typu elementy są nieodłącznym elementem wyposażenia warsztatów stolarskich lub ciesielskich. Zapewniają one nie tylko dokładność szlifowania drewna, ale także szybkość jego obróbki, dzięki działaniu mocnych silników, jakie montowane są w nowoczesnych elektronarzędziach, oferowanych branżom stolarskim i nie tylko.

 

literat