Mundury wojskowe na zamówienie

 

Odtwórstwo historyczne było zajęciem o tyle popularnym, co wymagającym. Wielu kolegów odtwarzających epoki z których zachowało się niewiele znalezisk miało bowiem bardzo utrudnione zadanie doboru stroju. Zwłaszcza ci którzy próbowali rekonstruować mundury paradne czy polowe uniformy formacji z okolic siedemnastego wieku musieli bardzo często korzystać z pomocy rzemieślników, gdyż własnoręczne uszycie takowego stroju było dla wielu zbyt trudnym zadaniem.

Dokładnie zrekonstruowany historyczny mundur wojskowy

mundur historycznySiedemnastowieczne mundury były bardzo często ozdobne, nawet te które miały należeć do szeregowych żołnierzy, i wykonywane były na ogół z materiałów obecnie dość trudno dostępnych. Nie zachowało się ich zbyt wiele, dlatego metody ich wykonywania różniły się w zależności od wykonawcy. Najlepszym źródłem na takowe mundury byli ciągle wprawni rzemieślnicy, samemu będący odtwórcami, i zajmujący się tworzeniem strojów z różnych epok na zamówienie. By mieć wartość pokazową, mundur historyczny musiał nie tylko być wykonany z takich samych materiałów jak oryginał, ale również wymagane było zastosowanie tych samych technik szycia i ozdabiania. Użycie współczesnych maszyn do szycia i narzędzi nie było więc wskazane, choć umundurowanie tak wykonane pojawiało się na mniej wymagających pokazach i eventach. Najprostszym wariantem były oczywiście mundury szeregowych żołnierzy, najczęściej wykonywane z barwionego jedwabiu, bowiem nie były one w żaden sposób ozdabiane, a ich wykonanie było stosunkowo łatwe. Bardziej wystawne umundurowanie, dla osób odtwarzających oficerów, lub też strój paradny, wymagały o wiele więcej nakładu pracy i znacznie trudniejszych do dostania materiałów, takich jak jedwabie, jak również użycia odlewanych ozdób i dystynkcji, jak również replik uzbrojenia, używanego przez odtwarzaną formację wojskową w danym okresie. Wykonanie stroju było więc zadaniem bardzo czasochłonnym, wymagającym dość dużego nakładu pracy i czasu, jak również wprawy i precyzji.

Znalezienie materiałów i ozdób często jednak było zadaniem rzemieślnika, gdyż wielu takowych współpracowało z importerami materiałów i wykonawcami ozdób, mogąc szybko zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne było do wykonania takowego stroju. Mundury takie nie należały jednak do tanich, głównie ze względu na całkowicie ręczne wykonanie i najwyższy możliwy poziom odwzorowania oryginału, choć posiadały ogromną wartość pokazową, i mogły być bez problemu używane na największych i najbardziej prestiżowych imprezach historycznych.

 

Maciejma