Na czym polega zwalczanie omacnicy prosowianki?

Świadomość rolników o konieczności szybkiego reagowania na szkodniki jest już dosyć wysoka. Doskonale wiedzą oni, że większość insektów zagrażających uprawom, może przynieść im ogromne straty. Na różnych stronach internetowych można znaleźć sporo informacji związanych z doborem odpowiednich preparatów na zwalczanie szkodników, w tym także tych najgroźniejszych dla kukurydzy, czyli omacnicy prosowianki.

Jak kruszynek wpływa na omacnicę?

omacnica prosowianka - zwalczanieDo popularnych, naturalnych metod zwalczania omacnicy prosowianki można zaliczyć kruszynka. Błyskawicznie i skutecznie radzi sobie ze szkodnikiem, nie narażając przy tym rolnika na żadne szkody. Jednak na czym polega jego działanie? Omacnica prosowianka jest owadem przypominającym ćmy, zarówno z wyglądu, jak i zachowania. Jest ona w stanie przeżyć zimę i cieplejsze dni bezpośrednio na polu uprawnym, w kukurydzy. Z reguły na początku szkodników jest niewiele, przez co trudno zauważyć zagrożenie. Z czasem jednak omacnica składa jaja, z których rodzą się nowe osobniki. W konsekwencji w niedługim odstępie czasu od ich przylotu momentalnie zagnieżdżają się w kukurydzy i niszczą plony. Przetrwają, dopóki będą mogły dalej składać jaja. W tym momencie kruszynek może spełnić swoją rolę. Zaaplikowany preparat biologiczny (larwy kruszynka) za pomocą zawieszek lub kulek doprowadzi do szybkiego wymarcia szkodnika, jakim jest omacnica prosowianka – zwalczanie jej jest dosyć proste. Larwy kruszynka z czasem zamieniają się w dorosłe osobniki, które, aby przeżyć, również muszą składać swoje jaja. Są to jednak owady, które pasożytują na jajach innych motyli, takich jak omacnice. Oznacza to, że samica kruszynka musi złożyć swoje jaja w jajach innego zwierzęcia i to właśnie w nich następuje rozwój owada. Z uwagi na to, że po zaaplikowaniu preparatu, najbliższym żywicielem będzie omacnica prosowianka, to właśnie jej złoża jaj zostaną wykorzystane do rozwoju kruszynka. Spowoduje to, że ze złóż przestaną się wylęgać szkodniki, a tym samym ich populacja znacznie zmaleje.

Biorąc pod uwagę fakt, że kruszynek żywi się jajem żywiciela, nie będzie on zagrażał uprawom. Z czasem, kiedy omacnica nie będzie składać swoich jaj na terenie pół uprawnych, populacja kruszynka również się zmniejszy, gdyż jego larwy nie będą miały się czym żywić. Zastosowanie takich naturalnych, biologicznych preparatów na zwalczanie omacnicy niesie ze sobą wiele korzyści. Przez ograniczenie stosowania środków chemicznych, żywność będzie znacznie zdrowsza, a przy tym też smaczniejsza.

lucynas