Niebieski kot brytyjski to inteligencja i wyrafinowanie

Bardzo często koty brytyjskie kojarzą się nam z gęstym futrem wpadającym w sinoniebieski lub dymnoniebieski kolor. W rzeczywistości przedstawiciele tej rasy występują w wielu innych umaszczeniach i stanowią najliczniejszą rasę kotów krótkowłosych. Pochodzenie kotów wiąże się z ich sprowadzeniem na Wyspy przez rzymskie legiony do polowania na szczury, co jest raczej legendą, gdyż nie ma żadnego potwierdzenia dla tej historii. 

Niebieskie koty brytyjskie idealnymi towarzyszami naszego życia

kot brytyjski niebieskiBez wątpienia kot brytyjski niebieski należy do rasy kotów polujących, pomimo iż na pierwszy rzut oka przypomina miłego pluszaka z uwagi na gęstą i miękką sierść. Kolor sierści tych zwierząt jest różny. Wzorzec rasy dopuszcza przeróżne umaszczenie, w którym możemy wyróżnić trzy podstawowe formy barwne – koty jednobarwne (jak kot niebieski, czy rudy), koty dwubarwne oraz trójbarwne kotki. Nie spotykamy bowiem trójbarwnych kocurów. Wszystkie za to cechują szeroko ustawione uszy, duża głowa ze śmiesznym noskiem i oczywiście kolor oczu. Są one duże i z zasady miedziane, pomarańczowe czy złociste. Mogą być też turkusowe, ale nie spotkamy popularnego „brytyjczyka”, który miałby błękitne oczy. Ponadto, kota tej rasy charakteryzuje dość krępa budowa ciała i grube łapki. Może ważyć nawet dziewięciu kilogramów, przez co można usłyszeć jak przemieszcza się po pokojach naszych domów i mieszkań. Rzadko kiedy możemy zaś usłyszeć jego głośne miauczenie. Postrzegany jest jako zwierze inteligentne, spokojne i towarzyskie. Kocha ciszę, wylegiwanie się całymi dniami na kanapie i obserwowanie swoich właścicieli, do których jest bardzo przywiązany. Istotną cechą charakteru tego kota jest akceptacja dla innych zwierząt zamieszkujących z nim pod wspólnym dachem. Lubi dzieci i zabawy, ale nie znosi imprez organizowanych w domu przez właścicieli. Mieszkanie imprezowiczów nie będzie jego wymarzonym domem. Warto wiedzieć, iż kot brytyjski niebieski ma grubą sierść, która nie wymaga częstego szczotkowania. Odmiany długowłose szczotkujemy zwykle raz na dwa tygodnie, głównie w okresie linienia. Najistotniejsze jest odpowiednie odżywianie naszego pupila, który jest mięsożerny. Z tego też powodu należy pamiętać, by karmy zawierały składniki podstawowe uzupełnione o niezbędne dla ich zdrowia mikroelementy i witaminy.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż kot brytyjski niebieski to zwierzę, które nie jest absorbujące. Często można spotkać go siedzącego na parapecie i patrzącego w okno. Gdy już z nami zamieszka, bardzo szybko znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce, w którym powinniśmy ustawić jego legowisko. Najgłębszym uczuciem darzy swojego właściciela. Nie zapomina jednakże o zabawie z dziećmi, czy innymi zwierzętami. To wierny towarzysz naszego życia. 

pikseo