Noważenie wapnem przyniesie obfite plony

Odpowiednie pH gleby jest podstawą do prawidłowego wzrostu roślin. Bardzo ważnym aspektem, dla każdego działkowicza lub rolnika, jest zatem właściwe nawożenie gleby. Aby prawidłowo ocenić jej kondycję warto poddać glebę podstawowym badaniu. Na podstawie uzyskanych wyników można ocenić jakich pierwiastków jej brakuje i odpowiednio ja nawozić. Doświadczony rolnik na podstawie obserwacji wzrostu roślin również potrafi określić, jakie składniki ulepszą ziemię.

Sposób nawożenia ziemi wapnem

dobre nawozy wapienneJednym z najczęściej spotykanych wad gleby jest zbyt wysoka kwasowość. Zaburza ona podstawowe procesy w rozwoju roślin, np. utrudnia zawiązywaniu się pąków i rozwoju owoców. Aby temu przeciwdziałać rolnicy i działkowicze nawożą ziemię wapnem. Ten zasadowy związek skutecznie podwyższa pH gleby. Dzięki temu możliwe jest uprawianie bardziej wymagających roślin, a i te mniej wymagające lepiej rosną. Dobre nawozy wapienne obecne na dzisiejszym rynku są bardzo różne. Zależnie od tego jak szybko gospodarz chce zobaczyć pierwsze efekty nawożenia, może zdecydować się na nawozy wapniowe tlenkowe, które działają bardzo szybko, lub nawozy wapniowe węglanowe. Po użyciu tych drugich efektów można spodziewać się po kilku miesiącach lub nawet latach. Podczas użytkowania każdego z rodzajów tych nawozów, należy przede wszystkim precyzyjnie przestrzegać zaleceń producenta. Nieumiejętne zastosowanie może bowiem przysporzyć wielu skód, nie tylko w domowych ogródku czy działkę, ale również w środowisku. Nawozy wapniowe stosuje się zazwyczaj po okresie zakwitu i owocowania roślin. Stosuje się je wraz z przekopem ziemi. Nie można umieszczać ich jednak zbyt głęboko. W przeciwnym wypadku nawożenie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Każdy rozsądny działkowi powinien również odczekać odpowiedni okres czasu, zanim rozpocznie kolejne nawożenie innym związkiem chemicznym. Dawka nawozu wapniowego jest uzależniona od pH gleby oraz jej ciężkości. Piaszczyste gleby potrzebują zdecydowanie mniej wapna niż gleby ciężkie.

Aby ogródek działkowy, ogród w pobliżu domu lub pole uprawne obfitowało w owocne zbiory i sprzyjało szybkiemu i prawidłowemu wzrostowi roślin, warto rozważyć nawożenie ziemi za pomocą nawozów wapniowych. Zbyt niskie pH gleby to problem wielu ziem polskich. Kwaśne pH nie sprzyja właściwemu wzrostowi roślin. Na szczęście dzisiejsi producenci nawozów oferują ich szeroki wybór. Zależnie od pory roku, jakości gleby, jej ciężkości oraz rodzaju roślin, które się na niej uprawia, można dobrać odpowiednią dawkę oraz rodzaj substancji nawożących.

Maciejma