Ogrzewanie promiennikiem podczerwieni

Nie da się ukryć, że bez ogrzewania byłoby nam bardzo ciężko przeżyć zimę. Niektórzy z nas zdecydowali się na uruchomienie systemów grzewczych już od wczesnej jesieni. Natomiast wyłączenie często jest planowane dopiero na wiosnę. Systemy grzewcze czasami są bardzo kosztowne i dlatego dla wielu z nas zima jest czasem gdy musimy wydawać znacznie więcej pieniędzy niż dotychczas. Warto jednak wiedzieć o tym, że obecnie dostępne są rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie na ogrzewaniu.

Skuteczne promienniki podczerwieni

promiennik ciepła na podczerwieńPodczerwień najczęściej kojarzona jest z branżą elektroniczną. Dotychczas nikt nawet nie przypuszczał, że podczerwień może być wykorzystywana do ogrzewania. Okazuje się jednak, że można zastosować nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na ogrzewanie naszych domów z użyciem fal podczerwieni. Urządzeniem dające takie możliwości jest promiennik ciepła na podczerwień. Takie urządzenia zasilane są najczęściej energią elektryczną, ale można też spotkać się z promiennikami gazowymi. Promienniki składają się z sześciu głównych elementów. W skład promienników wchodzi podstawa, ekran mający za zadanie odbijanie promieniowania, element grzejny, sterownik cyfrowy oraz szyba. Ostatni z elementów może być w ciekawy sposób przyozdobiony. Obecnie wielu producentów nowoczesnych promienników podczerwieni oferuje swoim klientom przyozdabianie promienników dowolną grafiką. Jeśli chcemy to możemy zamówić takie promienniki, które będą ozdobione naszym zdjęciem rodzinnym czy też ulubioną grafiką. Promieniowanie podczerwieni jest ciekawe pod tym względem, że nie dochodzi tutaj do podgrzewania powietrza, jakie znajduje się w pomieszczeniach. W związku z tym największa ilość generowanej energii jest przeznaczana właśnie do ogrzewania naszych ciał. Takie systemy grzewcze mogą nam się wydawać nieco dziwne z tego powodu, że odczuwamy przyjemne ciepło przy jednoczesnym wdychaniu powietrza chłodnego. To o czym warto wspomnieć to koszty związane z korzystaniem z takich nowoczesnych promienników.

Na chwilę obecną koszt roczny korzystania z promienników w przypadku domu jednorodzinnego wynosi około 2 tysiące złotych. Dla porównania ogrzewanie takiego samego domu w przypadku systemów opartych o węgiel wynosić może nawet dwukrotnie więcej. Promienniki podczerwieni coraz częściej wykorzystywane są również w przypadku przedsiębiorstw. Stosując takie systemy można więc połączyć efektywność ogrzewania wraz z bardzo małymi kosztami, przez co bardzo dużo osób zaczyna się do tego rozwiązania przekonywać.

Michał Gąbka