Pomoc w dziecięcych problemach dzięki diagnozie psychologicznej

Jeszcze do niedawna dzieci, które sprawiały różnorodne problemy nazywano mianem niesfornych lub nieposłusznych. Złe oceny oraz trudności w nauce zwalano na karb lenistwa lub niechęci do zdobywania wiedzy. Dzieci, które miały problemy z ortografią lub nie radziły sobie z matematyką traktowano jak osoby, które są mało inteligentne i przyczepiano im etykiety niezdolnych uczniów.

Skuteczność diagnozy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów dzieci

diagnoza psychologiczna dla dziecka warszawaKiedy dzieci miały problemy z zachowaniem uważano je za osoby niewychowane oraz nieposłuszne. Wszystkie te błędne przeświadczenia były bardzo krzywdzące, bowiem często zdarzało się, że dzieci nie potrafiły zachowywać się w inny sposób, mimo tego, że wkładały w to dużo wysiłku. Skutkowało to tym, że szkoła była dla nich miejscem niezwykle stresującym, gdzie nie mogły liczyć na niczyją pomoc. Czasy te mamy na szczęście za sobą i obecnie dzieci traktuje się indywidualnie oraz podmiotowo, a ich potrzeby są respektowane. Wiele młodych ludzi cierpi bowiem na różnorodne zaburzenia, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Warto wówczas spróbować im pomóc, bowiem znajdując przyczynę problemów zdecydowanie łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązania. Może się bowiem okazać, że wydawałoby się mało bystry oraz leniwy uczeń jest osobą, która ma dysleksję lub dyskalkulię i nie jest w stanie opanować przerabianego materiału w sposób taki, jak robią to inni uczniowie. Nie oznacza to jednak, że nie może świetnie sobie radzić z wieloma innymi przedmiotami. Z kolei dzieci, które są ruchliwe i energiczne nie zawsze są niewychowane, niektóre mogą cierpieć na nadpobudliwość i mieć problem ze skupieniem uwagi. Warto spróbować pomóc najmłodszym, a skuteczna może okazać się diagnoza psychologiczna dla dziecka Warszawa jest miastem pełnym dobrych placówek, gdzie doświadczony psycholog szuka źródła problemów dziecka. Na podstawie wywiadu, opinii pedagoga oraz wychowawców, a także biorąc pod uwagę własne obserwacje jest w stanie postawić diagnozę i w porozumieniu z rodzicami opracować plan działania, który ma za zadanie usprawnić jego funkcjonowanie w życiu codziennym.

Nie należy oceniać dzieci na podstawie pobieżnych obserwacji. Czasem może okazać się to krzywdzące. Jeśli zachowanie dziecka odbiega znacząco od rówieśników warto poszukać pomocy, bo być może źródło problemów wynika z przyczyn niezależnych od naszej pociechy. Pomocna jest wówczas wizyta u specjalistów, którzy podchodząc indywidualnie do dziecka spróbują mu pomóc w najlepszy możliwy sposób.

Przemek Modrakowski