Poranione sutki od karmienia – co robić

Każda mamusia karmiąca dziecko piersią zna doskonale ból sutków spowodowany tą sytuacją. Czy to będzie trwać już przez całe karmienie? Czy robię coś źle? Czy to może zaszkodzić mi lub dziecku? Jak można najszybciej i najbezpieczniej dla zdrowia mamy i dziecka poradzić sobie z tą dolegliwością?

Poranione sutki jak zapobiegać

poranione sutki karmienieO karmieniu piersią dużo się mówi – szczególnie o zaletach i o tym jaki to ważny i piękny czyn. Od jakiegoś czasu mówi się też, gdzie wypada a gdzie nie wypada karmić piersią i czy kobiety w ogóle w miejscach publicznych powinny to robić. Jako, że jest na ten temat głośno warto wspomnieć również o kilku innych aspektach karmienia. Pierwsza, najważniejsza sprawa to fakt, że niemowlę, które jest głodne nie będzie czekać na odpowiednią chwilę, czy miejsce by jeść – potrzebuje tego tu i teraz! Tak działają instynkty. Po drugie mama karmiąca ze względów fizjologicznych musi karmić w danej chwili. Po trzecie matka, która karmi piersią prócz tego, że jest mamą, jest też wolnym człowiekiem, który ma prawo przebywać, gdzie chce i kiedy chce. Pomimo rożnych niedoskonałości tego całego procesu, każda matka wie, że jest to okres najpiękniejszy w Jej życiu – okres macierzyństwa. Poranione sutki karmienie i nieprzespane noce nie muszą być synonimami macierzyństwa – jak to często się sugeruje. Wystarczy dobra organizacja, pozytywne nastawienie i zabezpieczenie się przed ewentualnymi ranami sutków. W tym czasie najważniejszym dwoma najważniejszymi elementami wpływającymi na  sukces karmienia są – dobrze pielęgnowane piersi oraz tzw. „spokojna głowa”. Podczas karmienia może się zdarzać, że sutki będą boleć po prostu ze zwykłej nadwrażliwości – wiele godzin karmienia na okrągło nadwyręży każdy „materiał”. Kolejna sytuacja mogąca spowodować to moment kiedy dziecku zaczynają się pojawiać pierwsze zęby. Z poranionymi sutkami można radzić sobie na kilka sposobów: nakładać specjalnie przeznaczone do tego kremy – niektórych nie trzeba nawet zmywać przed karmieniem; stosować zimne okłady na brodawki – na przykład z kostek lodu; smarować sutki swoim mlekiem (ma ono działanie antybakteryjne i gojące), zakładać specjalne nakładki na brodawki podczas karmienia, które pełnią rolę ochronną, ale także wspomagają przy np.małych czy wklęsłych sutkach.

Karmienie piersią to najpiękniejsze co może się przytrafić matce i dziecku. Oprócz niepodważalnych wartości zdrowotnych (dla obojga) ma też jedną wartość, której nie można kupić ani w żaden sposób zdobyć – przywiązanie emocjonalne. Ta więź między matką a dzieckiem zacieśnia się właśnie podczas karmienia. Ta więź powoduje, że dzidziuś jest szczęśliwy.

pikseo