Pranie odzieży dla pracowników

Jednym z artykułów Kodeksu Pracy jest artykuł taktujący o tym, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą. Jeżeli w zakładzie pracy nie ma profesjonalnej pralni, która zajmuje się utrzymaniem w czystości tego typu odzieży i każdy z pracowników musi sam zadbać o utrzymanie w czystości odzieży roboczej to pracodawca winien jest wypłacać każdemu z pracowników ekwiwalent w postaci pieniężnej.

Gdzie prać odzież?

fachowe pranie odzieży roboczejUsługi takie jak fachowe pranie odzieży roboczej zapewniają profesjonalne pralnie, które mieszczą się na terenie całego kraju w wielu miastach. Tego typu pralnie posiadają specjalistyczne środki piorące, które zapewniają czystość odzieży roboczej. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników. Pranie odzieży roboczej nie może się odbywać w zwykłej domowej pralce z wykorzystaniem dostępnych w sklepach czy też drogeriach środków piorących. Fachowe pranie polega na zastosowaniu odpowiedniej temperatury wody oraz specjalistycznych środków chemicznych, które wykazują bardzo silne działanie i powinny być stosowane zgodnie z zalecaniami producentami. Profesjonalne pralnie posiadają odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów należycie dbają o wysoką jakość prania. Odzież robocza, która wymaga starannego prania jest również prasowana za pomocą specjalnych urządzeń. Urządzenia te są nowoczesne i dzięki użyciu odpowiedniej temperatury zabijają wszystkie zarazki. Oczywiście wiele zakładów pracy posiada własne pralnie i jest to bardzo wygodne dla pracowników. W określonym dniu odzież robocza jest składowana w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach i prana. Dzięki temu pracodawca nie musi ustalać należnego ekwiwalentu, a pracownik nie musi szukać profesjonalnej pralni na terenie swojego miasta, aby móc czuć się bezpiecznie podczas codziennej pracy. Niewątpliwie odzież robocza powinna być traktowana w sposób szczególny ze względu na zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mogłoby się wydawać, że pranie odzieży roboczej w zwykłej automatycznej pralce w domu jest całkowicie bezpiecznie. Nic bardziej mylnego. Drobnoustroje chorobotwórcze oraz szkodliwe substancje chemiczne, które mogą znajdować się na tego typu odzieży są bardzo niebezpieczne dla ludzi i mogą powodować poważne zaburzenia dla organizmu. Profesjonalne pralnie odzieży roboczej zapewniają należytą czystość ubraniom oraz dbają o bezpieczeństwo ich właścicieli, a także wszystkich osób znajdujących się w danym zakładzie pracy.

reporterka