Producenci maszyn do żywności

Na mapie Polski znajdziemy coraz więcej producentów zajmujących się produkcją i wykonaniem maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie spożywczym. Odpowiadając na potrzeby inwestorów, zakłady tego typu coraz częściej oferują kompleksową obsługę w zakresie dobierania, projektowania i produkowania wszystkich elementów danej linii produkcyjnej. Jest to duże ułatwienie dla właścicieli zakładów, ponieważ nie muszą oni dopasowywać do siebie dostępnych u rożnych producentów maszyn i urządzeń.

Produkcja maszyn spożywczych

producent maszyn spożywczychW przypadku produkowania żywności, doskonale sprawdza się liniowy proces produkcji. Bardzo często wszystkie, albo wszystkie maszyny i urządzenia odpowiedzialne za kolejne etapy wytwarzania współgrają ze sobą. Na takich liniach produkcyjnych prawie wszystkie procesy są zautomatyzowane. Oznacza to, że zarówno dozowanie składników, przetransportowanie produktów na kolejne etapy produkcji oraz wymiana wszelkich dodatków wykorzystywanych przy produkcji (np. oleju) następuje w sposób ciągły i automatyczny. Oczywiście na cały cykl ma wpływ człowiek, który nadzoruje konkretne procesy i działanie wszelkich maszyn. Stworzenie systemu, który będzie ze sobą współgrał w sposób idealny, jest ogromnym wyzwaniem dla inżynierów. Nie każdy producent maszyn spożywczych może nam oferować usługi na tak wysokim poziomie. Większość może sprzedać nam tylko poszczególne maszyny i urządzenia. Oczywiście możemy cały asortyment kompletować sami. Nie zrobimy tego jednak dobrze, jeśli nie posiadamy wiedzy z zakresu mechaniki oraz nie znamy dokładnie całego cyklu produkcyjnego danych artykułów spożywczych. Wszystkie maszyny wykorzystywane w przetwórstwie produktów spożywczych, muszą również spełniać szereg norm, nie tylko z zakresu bezpieczeństwa, ale również z zakresu sanitarnego. Odbioru gotowej linii produkcyjnej musi dokonać również inspektor sanepidu. Ma on również możliwość kontrolowania całego procesu w dowolnym czasie i na dowolnym etapie. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości może doprowadzić do zamknięcia zakładu.

Niewątpliwie istotne jest, żeby maszyny, których używamy do przetwórstwa jedzenia były skonstruowane w taki sposób, który ułatwi utrzymanie czystości. Właśnie dlatego producenci stosują specjalne materiały odporne na korozję chemiczną i biologiczną i instalują w urządzeniach specjalne natryski, dzięki którym znacznie łatwiej jest dbać o czystość w fabryce. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie całego wyposażenia hali w jednej firmie, możemy być pewni, że dostaniemy gwarancję obowiązująca nawet kilka lat.

Karolina