Przyczepy skorupowe w transporcie płodów rolnych

 

Obecnie niewielu rolników posiada pola położone w pobliżu własnego domu oraz gospodarstwa. W związku z tym konieczne jest stałe przebywanie drogi z domostwa na miejsce pracy, a nie jest to prosta i gładka ulica. Najczęściej pokonanie trasy wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, który jest przystosowany do pokonywania nierówności, kolein, bardzo twardych, kamienistych lub podmokłych terenów. Szczególnie istotny jest transport płodów rolnych tak, aby nie uległy one uszkodzeniu, ani żadna ich część nie została utracona podczas drogi.

Innowacje w przyczepach skorupowych

przyczepa skorupowaStarsze typy przyczep bardzo często nie radziły sobie skutecznie z nierównościami terenu. W związku z tym transport plonów z pola do gospodarstwa lub bezpośrednio na miejsce skupu napotykał wiele trudności, w tym uszkodzenia roślin okopowych, obijanie warzyw lub wysypywanie się zboża z przyczepy. Obecnie każde warzywo lub ziarno zboża jest na wagę złota i żaden rolnik nie może sobie pozwolić na jakąkolwiek stratę. W związku z tym konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości maszyn rolniczych. W tej chwili największą popularnością cieszy się nowoczesna przyczepa skorupowa. W sklepach ze sprzętem rolniczym znajdziemy kilka rodzajów innowacyjnych przyczep o konstrukcji skorupowej. W Polsce najbardziej popularne są maszyny dwuosiowe. Pomimo tego, że ciężko się nimi manewruje, a cofanie jest znacznie utrudnione posiadają one kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim nie wymagają one zastosowania ciągnika o dużej mocy i można je dowolnie łączyć w zestawy. Ponadto posiadają możliwość trójstronnego wywrotu. Natomiast modele o skrzyni z burtami dają możliwość ich prostego demontażu i przystosowania przyczepy do transportu innych ładunków niż warzywa, czy też zboża, np. sianokiszonki. Inne modele przyczep skorupowych, oferowanych przez producentów to maszyny typu tandem. Charakteryzują się one zmniejszoną ilością części konstrukcyjnych, co automatycznie wpływa na znaczne obniżenie awaryjności urządzeń. Sztywny zaczep w przyczepach skorupowych tandem sprawia, że są łatwiejsze w manewrowaniu oraz zwiększają uciąg ciągnika.

Nowoczesne przyczepy skorupowe są niezwykle szczelne, co zapewnia bezpieczny transport nawet bardzo drobnego ładunku (np. zbóż), a przy tym budowa skrzyni chroni warzywa przed obijaniem w czasie drogi. Ponadto są bardzo wytrzymałe, dlatego bez problemu pokonują nawet najbardziej wyboisty teren. Klapy w przyczepach skorupowych są otwierane hydraulicznie, co w ogromnym stopniu ułatwia załadunek i rozładunek plonów.

 

reporterka