Rodzaje obuwia roboczego

Pracownicy, którzy wykonują prace budowlane, a także wielu innych pracowników fizycznych, codziennie wykonują prace, które wymagają poruszania się po trudnym terenie. Ci pracownicy nie mają z reguły czystej pracy, tylko taką, gdzie trzeba się ubrudzić, aby wykonać powierzone zadanie. Bardzo ważne jest przy tym to, aby posiadali oni odpowiednią odzież roboczą, która będzie dostosowana do rodzaju wykonywanych przez nich prac. Zwłaszcza dotyczy to obuwia.

Sklepy z najlepszymi butami roboczymi

najlepsze buty roboczeObuwie, gra ważną rolę w trakcie wykonywanej pracy. Zapewnia stabilność na trudnym podłożu, ochronę stopy przed zgnieceniem, ciepło, a także odpowiednią osłonę przed wilgocią. W zależności od wykonywanych robót, trzeba dla pracowników dobrać odpowiednie obuwie ochronne. W sklepach BHP znajdziemy najlepsze buty robocze, do każdej formy pracy. Podczas wyboru obuwia trzeba brać pod uwagę to, w jaki sposób dane roboty są wykonywane. Jako przykład podam pracowników wodociągowych, którzy układają rury w wykopach. Buty dla nich powinny być przede wszystkim wodoszczelne, gdyż mają ciągły kontakt z wilgocią. Do tego buty powinny mieć zabezpieczenia palców za pomocą osłon z blachy, na wypadek gdyby montowana rura spadła na stopę pracowników. Buty z blachami natomiast nie sprawdzą się wśród pracowników drogowych, którzy pracują przy układaniu nawierzchni asfaltowych na gorąco. W ich przypadku blachy w butach mogą się nagrzewać do wysokich temperatur, które mogą powodować oparzenia. Dużo lepszą opcją jest dla nich zastosowanie butów z wkładkami z tworzywa, które również chronią palce przed przygnieceniem, jednak nie przewodzą energii cieplnej w taki sam sposób, jak blacha. Dla pracowników, którzy pracują na wysokości liczy się przede wszystkim doskonały kontakt z podłożem, dlatego istotne jest zastosowanie, odpowiednio miękkich, dużych protektorów w ich obuwiu roboczym. Dzięki temu takie buty łapią lepszy kontakt z, na przykład metalowymi belkami i zmniejszają ryzyko poślizgu, a w konsekwencji upadku z dużej wysokości.

Asortyment butów pracowniczych jest ogromny, ale nie są one uniwersalne. Trzeba dobierać je indywidualnie do robót, które się wykonuje. Pracownicy BHP i kierownicy robót, mają w tym temacie najwięcej do powiedzenia, gdyż to oni powinni wiedzieć, jakie obuwie, gdzie i kiedy się sprawdzi. Warto się także wsłuchać w głosy pracowników, wykonujących pracę fizyczne. To oni takie obuwie noszą podczas codziennej pracy i być może mają swoje uwagi na ten temat, które trzeba wziąć pod uwagę.

aniam