Rodzaje oświetlenia w domowej uprawie roślin

Miłośnicy domowej uprawy roślin coraz częściej przenoszą swoją pasję z okiennych parapetów w głąb mieszkań. Dzieje się tak za sprawą postępującej technologii, która umożliwia uprawę coraz to bardziej egzotycznych gatunków w niemalże każdych warunkach. Oczywiście wymaga to spełnienia szeregu określonych wymagań, jest jednak dostępne dla każdego, kto ma ochotę poświęcić na to trochę swojego czasu i pieniędzy. Całość niezbędnej wiedzy jest zwykle dostępna w Internecie. Nawet amator może zająć się uprawą roślin jak profesjonalista.

Przewaga lamp LED w growboxach

lampa led do growboxaAby rozpocząć uprawę w domowych warunkach trzeba przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą tego jaki gatunek rośliny chcemy uprawiać. To zdeterminuje wszystkie dalsze wybory, które będziemy musieli podjąć. Gdy już zdecydujemy, czym będziemy się zajmować, kolejnym krokiem jest przygotowanie pojemnika, lub nawet całego pomieszczenia, w którym umieścimy naszą uprawę. Jest to tak zwany growbox, czyli pojemnik do uprawy. Możemy wykonać go samemu lub zakupić przez Internet, decyzja należy do nas. Musimy pamiętać, że ściany naszego growboxa powinny być szczelne, abyśmy mogli w pełni zapanować nad panującymi w nim warunkami oraz o pokryciu ich materiałem o wysokiej odbijalności światła, żeby nasze rośliny były dobrze naświetlone ze wszystkich kierunków. Właśnie oświetlenie jest najważniejszym elementem naszej uprawy. Bez tego rośliny nie będą się rozwijały, gdyż nie będzie zachodził w nich proces fotosyntezy. Coraz częściej hodowcy decydują się na zastąpienie tradycyjnych lamp sodowych nowym, bardziej praktycznym rozwiązaniem. Właśnie lampa led do growboxa spełnia oczekiwania coraz bardziej wymagających hodowców. Jej ogromną zaletą jest znacznie mniejszy pobór energii elektrycznej oraz długa żywotność. Przewagą nad tradycyjnymi lampami jest także możliwość elektronicznego ustawienia długości fali, a co za tym idzie barwy światła naszej lampy. Z tych powodów wielu hodowców uważa, że lepiej ponieść nieco większe koszty na początku uprawy, aby później cieszyć się oszczędnościami i większymi korzyściami płynącymi z zastosowania takiego rozwiązania.

Oprócz oświetlenia, każdy hodowca musi także zadbać o szereg dodatkowych czynników. Istotne dla naszej uprawy będą takie rzeczy jak temperatura powietrza, jego wilgotność czy poziom PH jaki osiąga gleba. W zależności od upodobań i czasu jaki chcemy poświęcić na uprawę możemy zdecydować się na ręczne podlewanie i nawożenie naszych roślin lub wykorzystanie zautomatyzowanych, przeznaczonych w tym celu systemów.

Krystian