Ruchoma suwnica bramowa

Trudno sobie wyobrazić pracę jakiegokolwiek przedsiębiorstwa operującego ciężkimi ładunkami o dużej objętości bez wspomagania specjalistycznymi urządzeniami mechanicznymi. Każde dobrze zarządzane przedsiębiorstwo produkcyjne czy branży magazynowej lub przeładunkowej dysponuje najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym działać z maksymalną szybkością. Jednym z rodzajów tego typu urządzeń jest suwnica. Najpowszechniej stosuje się suwnice pomostowe i bramowe w różnych odmianach, wielkościach oraz o różnych udźwigach. Suwnice bardzo róznych rodzajów są wykorzystywane od wielu lat i podlegają one ciągłym procesom unowocześnienia.

Odmiany suwnic bramowych

suwnice bramowe samojezdneSuwnice są wykorzystywane wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych oraz na zewnętrznych obszarach przedsiębiorstw. Można tu zauważyć wyraźny podział zastosowań ponieważ suwnice pomostowe najczęściej pracują w przestrzeniach wewnętrznych, a większe suwnice bramowe dominują na zewnątrz obiektów. Wyróżniamy kilka odmian suwnic bramowych. Do przenoszenia, rozładunku i załadunku największych i najcięższych ładunków służą suwnice bramowe samojezdne. Ich nazwa pochodzi od kształtu bramy jaki posiadają. Mosty zwane również dźwigarami są umieszczone na stalowych podporach. Całość konstrukcji umieszczona jest na kompletach kół i porusza się po specjalnie przygotowanym torowisku. Napęd suwnicy bramowej samojezdnej stanowią silniki elektryczne. Silniki wyprawiają również w ruch cięgnik poruszający się po dźwigarze. Umożliwia on unoszenie i manipulowanie towarami poprzecznie do ruchu suwnicy po torowisku. Sterowania ruchem wszystkich elementów suwnicy bramowej przebiega za pomocą fal radiowych, przewodowo z wykorzystaniem skrzynki sterowniczej. Największe suwnice bramowe są obsługiwane przez operatora sterującego jej ruchami z kabiny umieszczonej na dźwigarach. Czasami można się spotkać z odmianą półbramową z jedną samojezdną podporą i umocowanym jednostronnie dźwigarem.

Bardzo szerokie zastosowanie wewnątrz hal produkcyjnych i innych znajdują małe odmiany suwnic bramowych. Najczęściej sa one nazywane wciągarkami bramowymi lub portalowymi. Są to konstrukcje stalowe lub aluminiowe służące do bezpiecznego unoszenia cięższych ładunków. Bardzo często wciągarki bramowe zaopatrzone są w koła co umożliwia ich sprawne przemieszczanie do miejsca pracy. Poszczególne modele mogą się różnić napędem zawiesi i stąd wyróżniamy wciągarki ręczne lub elektryczne. Producenci suwnic bramowych zamieszczają bogatą ofertę na swoich stronach internetowych gdzie można się zapoznać ze wszystkimi modelami i parametrami.

Krystian