Samochodziki sterowane radiem

Samochody na zdalne sterowanie przez większość ludzi kojarzone są z zabawkami dla kilkunastoletnich chłopców. Jest to trafne skojarzenie, ale nie do końca, ponieważ istnieją wyścigi samochodzików Radio Control, w których biorą udział dorośli mężczyźni, a ich zabawki są warte kilka tysięcy złotych. Wyścigi rozgrywane są na specjalnie do tego przeznaczonych torach w dwóch klasach, wyróżniamy klasę spalinową i elektryczną.

Jak zbudować profesjonalny samochód

wysokiej jakości samochody rcWiększość zawodników swoje pojazdy składa od podstaw samodzielnie. Wysokiej jakości samochody RC możemy kupić gotowe w sklepach modelarskich. Jednak jeśli ktoś zamierza się zajmować tym bardziej profesjonalnie, wybiera tę pierwszą opcję i kupuje tylko gotowe części, z których buduje model według własnych preferencji. Poza klasami, które warunkują typ napędu mamy jeszcze podział na wyścigi drogowe i terenowe. Musimy najpierw zdecydować się na któreś z nich, dopiero wtedy możemy zacząć budowę modelu. Zacząć musimy od silnika i płytki sterującej całym modelem wraz z pilotem. Jeśli mamy już jednostkę napędową, czas na dobranie odpowiedniej ramy. Jeśli zdecydujemy się na jazdę w terenie, rama musi być wytrzymała na wszelkiego rodzaju skoki i uderzenia, musi ona umożliwiać montaż wysokiego zawieszenia. W przypadku wyścigów ulicznych rama może być nisko usadzona, ponieważ nie ma możliwości, żeby zahaczyć spodem o asfalt tak jak to się często dzieje w terenie. Następnym elementem są amortyzatory i tu również wybieramy miękkie w teren, a twarde na asfalt. Wybór kół jest dość trudny, wszystko zależy od danego toru. Opony muszą posiadać bieżnik, który będzie nam zapewniał jak najlepszą przyczepność na danej nawierzchni. Po poskładaniu tego wszystkiego w całość dobieramy karoserię pasującą do ramy, tutaj mamy już większe pole do popisu. Możemy wybrać po prostu taką, która nam się podoba. Ostatnim elementem jest dobór baterii, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kilku, dzięki temu na krótki wyścig możemy zmontować mniejszą i lżejszą redukując wagę modelu, a na te dłuższe zakładamy baterię o większej pojemności.

Budując samodzielnie model samochodu sterowanego radiem, przystosowanego do wyścigów kierujemy się w większości wypadków wytycznymi stosowanymi również przez inżynierów zajmujących się projektowaniem prawdziwych samochodów sportowych. Modele Radio Control to w większości pomniejszone modele zwykłych samochodów w skali 1 do 20. Koszt całej budowy dobrego modelu wyścigowego to od dwóch to nawet i pięciu tysięcy złotych.

pikseo