Specjalistyczne wsparcie w ośrodkach leczenia narkomanii

Osoby, które zmagają się z uzależnieniem od narkotyków, powinny skorzystać z terapii indywidualnej i grupowej. Konieczny jest detoks, który umożliwia pozbycie się toksyn, przywrócenie równowagi organizmu. Narkomania jest poważną chorobą, która prowadzi do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Osoby uzależnione odczuwają konieczność przyjmowania środka odurzającego. Pojawia się uzależnienie psychiczne i fizyczne, a wewnętrzny przymus zwiększania dawek środków psychoaktywnych jest trudny do przezwyciężenia.

Odpowiednie techniki stosowane w ośrodkach leczenia narkomanii

ośrodki leczenia uzależnień od narkotykówOsoby uzależnione często zmieniają sposób bycia, zrywają kontakty z najbliższym otoczeniem, zaniedbują codzienne obowiązki. Przymus sięgania po substancje psychoaktywne jest bardzo silny, a uzależniony traci kontrolę nad swoim życiem. Nie jest w stanie utrzymać abstynencji. Do podstawowych objawów narkomanii należy wzrost tolerancji na stancje psychoaktywne, pojawienie się nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, psychicznych i społecznych. Odstawieniu substancji towarzyszy zespół abstynencyjny, które objawia się zazwyczaj drżeniem rąk i mięśni, potliwością, wrażliwością, pogorszeniem nastroju oraz lękami. Tego typu objawy wymagają zasięgnięcia specjalistycznej pomocy. Odpowiednio prowadzona terapia umożliwia walkę z nałogiem. Profesjonalną pomoc oferują ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków. Mogą się tutaj zgłosić osoby, które są uzależnione od marihuany, amfetaminy, kokainy, heroiny, a także innych substancji psychoaktywnych. Terapia jest zazwyczaj długotrwała, wymaga odpowiedniej diagnozy, a także przeprowadzenia leczenia dostosowanego do stopnia zaawansowania problemu. Zazwyczaj niezbędny okazuje się detoks narkotykowy, który pomaga uporać się z zespołem abstynencyjnym. Pacjenci mogłam liczyć na odpowiednią terapię odwykową, a także wsparcie psychologiczne. W ośrodkach znajdują pomoc także rodziny osób uzależnionych, które otrzymują niezbędne informacje na temat nałogu, a także wsparcie. 

Osoby uzależnione, które tracą kontrolę nad przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, muszą rozpocząć odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu, a także terapia, która niweluje symptomy zespołu abstynencyjnego, pomaga uporać się z nałogiem. Specjalistyczne podejście, wsparcie lekarzy oraz terapeutów przynosi pożądane rezultaty. Pacjenci mogą skorzystać z detoksu, a także zajęć grupowych oraz indywidualnych. Czasem konieczne okazuje się że skorzystanie z leków farmakologicznych, które poprawiają nastrój, a także łagodzą nieprzyjemne objawy. Dzięki temu pacjenci są w stanie uporać się z codziennym życiem bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne.

dawidb