Stalowe blokady do zewnętrznych miejsc parkingowych

Problem z kierowcami, zajmującymi prywatne miejsce parkingowe jest częsty na wszystkich parkingach, nie posiadających kontroli wjazdu. Jest on szczególnie rozpowszechniony na osiedlowych parkingach, które należą do mieszkańców, aczkolwiek są zajmowane przez osoby nieupoważnione nagminnie. W wielu przypadkach, właściciele miejsc czy zarządcy osiedli zakładają najróżniejsze ograniczniki i blokady, mające na celu uniemożliwienie zajęcia prywatnego miejsca parkingowego.

Podnoszona blokada do miejsca parkingowego

blokada wjazdu na miejsce parkingoweNajczęściej okazuje się iż najprostsze rozwiązania bywają najbardziej efektywne i od razu przynoszą zadowalające skutki. Z tego powodu, najczęściej stosowanym zabezpieczeniem i ograniczeniem możliwości niepowołanego zajęcia miejsca jest stalowa blokada wjazdu na miejsce parkingowe. Jest to bodaj najprostsze możliwe ograniczenie dostępu do miejsca postojowego, aczkolwiek niezaprzeczalnie jest skuteczne. Blokady są najczęściej podnoszonymi barierkami, zamykanymi na wbudowany zamek lub kłódkę, nie wyższymi niż pół metra. Nie zastawiają one całej szerokości miejsca parkingowego, często mając niewiele ponad trzydzieści centymetrów szerokości, aczkolwiek w zupełności wystarczają by całkowicie uniemożliwić wjazd na zabezpieczone miejsce. Z racji iż zazwyczaj pomalowane są w jaskrawe, ostrzegawcze kolory, odróżniające się od otoczenia, należą do przeszkód bardzo łatwych do zauważenia. Są one wykonane z wytrzymałej stali, bardzo trudnej do uszkodzenia, a każdy samochód próbujący pokonać taką przeszkodę może doznać poważnych uszkodzeń podwozia. Blokady są więc skuteczną metodą na wyeliminowanie problemu kierowców zajmujących prywatne miejsca parkingowe. Owe blokady są również bardzo tanie, nawet jeśli ilość wymagana do zabezpieczenia wszystkich miejsc parkingowych jest bardzo duża, więc nie są same w sobie zbyt kosztowną inwestycją. Ilość pracy jaka wymagana jest do ich zamontowania jest dość porównywalna do nakładu pracy podczas montażu słupków drogowych, a instalacja blokady może zająć co najwyżej kilka godzin, od momentu rozpoczęcia prac do oddania blokady do użytku.

Takie blokady najczęściej pojawiają się na osiedlowych parkingach otwartych, aczkolwiek zdarza się również że wykorzystywane są na parkingach komercyjnych, gdzie oprócz ograniczenia dostępu do miejsc zapobiegają również opuszczeniu miejsca parkingowego bez uiszczenia zapłaty. Czasem montowane są również na prywatnych posesjach i przydomowych parkingach, najczęściej położonych blisko centrum miast.

literat