Studnia bez pozwolenia na budowę

Budowa studni na własnej działce nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, jak również pewnych formalnościach z tym związanych. W zależności od rodzaju studni i ilości czerpanej z niej wody, budowa własnego ujęcia wody może odbyć się bez stosownych pozwoleń, a jedynie po zgłoszeniu zamiaru wykonania takiej inwestycji. Do budowy można przystąpić samodzielnie, lub tez wynająć zajmującą się tym firmę. Drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że płacimy za kompleksową pracę.

Kiedy składać wniosek o pozwolenie na studnię?

wniosek o pozwolenie wodnoprawneWynajmując firmę, która zbuduje dla nas studnię, zyskujemy kompleksową usługę, począwszy od znalezienia najbardziej korzystnego miejsca na działce, skończywszy na zleceniu badań czerpanej ze studni wody. Jednak zanim przystąpimy do prac budowlanych, należy dopełnić ewentualne formalności. Przede wszystkim złożyć wniosek o pozwolenie wodnoprawne, o ile takowy jest wymagany. Na szczęście budowa studni, która czerpie wodę z pierwszych pokładów wodonośnych, oraz studni głębinowej do głębokości 30 metrów nie wymaga powyższego pozwolenia. W takiej sytuacji trzeba jedynie zgłosić zamiar budowy we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej i poczekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Jeśli takiego nie dostaniemy, można ruszyć z pracami. Jednak jeśli mamy zamiar czerpać wodę ze studni w większych ilościach, niż 5 m3 na dobę, wniosek o pozwolenie wodnoprawne będzie koniecznością. Zdecydować trzeba także o przeznaczeniu wody z własnego ujęcia. Jeśli czerpana ze studni woda służyć ma jedynie do podlewania roślin w ogrodzie, mycia samochodu, czy innych prac porządkowych wokół domu, wystarczy nam studnia kopana na głębokość kilku metrów, pobierająca wodę z pierwszych warstw wodonośnych. Co prawda, woda ta jest dość mocno zanieczyszczona, jednak na potrzebę prac ogrodowych w zupełności wystarczy. Jeśli natomiast studnia ma zaopatrywać w wodę nasze gospodarstwo domowe, konieczne będzie jej wiercenie na znacznie większą głębokość. Budowa takiej studni, zwanej głębinową, jest bardziej skomplikowana, należy też pamiętać o odpowiednich urządzeniach uzdatniających wodę. Jednak inwestycja zwróci się dość szybko i pozwoli nam na całkowitą niezależność od wodociągów.

Do budowy studni głębinowej konieczny będzie projekt odwiertu oraz decyzja wojewody, która go zatwierdza. Po wykonanym odwiercie niezbędne będzie przygotowanie dokumentacji hydrogeologicznej. Następnie należy uzyskać decyzję o zatwierdzeniu studni przez właściwy organ administracji geologicznej, a na koniec ją zarejestrować, co skutkuje otrzymaniem karty rejestracyjnej studni.

Katarzyna Mikołowska