Terenowe buty wojskowe

Każdy nowy żołnierz musiał przejść przez szkolenie podstawowe, na którym poznawał charakterystykę sprzętu, z którym przyjdzie mu po zakończeniu szkolenia pracować. Owe szkolenie służyło również, aczkolwiek nieformalnie, jako motywacja do skorzystania z możliwości wymiany sprzętu przydziałowego na bardziej profesjonalny, a zwłaszcza obuwia, którego jedyną zaletą była możliwość szybkiej wymiany w razie zużycia, zdarzającego się nader często. Obuwie przydziałowe z reguły należało do najtańszej i najmniej trwałej kategorii butów wojskowych, i nie nadawało się do aktywnej pracy.

Obuwie wojskowe do pracy w terenie

wygodne buty wojskoweZadania trwające wiele dni, podczas których większość czasu była spędzana w terenie nie były na naszej jednostce nowością, więc mieliśmy po jakimś czasie duże rozeznanie na temat wyposażenia, które na taki teren nadawało się najbardziej. Oprócz wysokiej jakości umundurowania, priorytetem w trakcie wykonywania takich zadań były oczywiście wygodne buty wojskowe. Praca w terenie oznaczała bowiem wiele godzin spędzonych na pokonywaniu bardzo trudnych przeszkód, i nierzadko działania w złej pogodzie. Obuwie używane przez żołnierzy było więc równocześnie praktyczne, jak i komfortowe, umożliwiając działanie w każdych warunkach. Buty używane w naszej jednostce były o wiele cięższe niż przydziałowe modele i większość odmian butów taktycznych, stosowanych podczas pracy w mieście, aczkolwiek lepiej nadawały się do pracy w trudnych warunkach, umożliwiając pewne chodzenie po podmokłej nawierzchni czy śliskim terenie bez obawy o przypadkową utratę równowagi, dzięki wzmocnionym, głęboko profilowanym podeszwom, jednocześnie chroniącym użytkownika przed przypadkowym przebiciem i obrażeniami z tym związanymi. Z racji ich przeznaczenia, buty te były wodoodporne i nieprzemakalne, umożliwiając działanie nawet na terenie zalanym, tudzież wygodną pracę w deszczu bez obtarć i podrażnień spowodowanych przemoczeniem obuwia.

Jako że przeznaczone były do długotrwałych zadań, buty wykonane były z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, które było nie tylko niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, ale również na efekty zużycia, i mogło być używane przez całe lata nawet bez szczególnej konserwacji i pielęgnacji. Mimo dużej wagi, jednak, były one wygodne i nie obciążały dodatkowo użytkownika, gdyż większość modeli była inspirowana obuwiem do wspinaczki górskiej oraz modelami sportowymi, przeznaczonymi do dyscyplin terenowych. Dodatkowe wzmocnienie i stalowe wkładki chroniły przed najgorszymi efektami uderzeń, i zapewniały niemal całkowitą ochronę nóg w trakcie pracy.

bloger