Trudny problem nietrzymania moczu

Problemy zdrowotne mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie nie tylko przez dolegliwości bólowe czy ograniczenia ruchomości. Często problemy te mogą wpływać także na komfort, ale i na samopoczucie, a przez to na integracje społeczne. Jednym z takich problemów jest nietrzymanie moczu. Rozróżnia się 3 etapy nietrzymania moczu. Warto zadbać o leczenie już w etapie pierwszym, ponieważ można w ten sposób oczywiście zapobiec rozwojowi opisywanej przypadłości. Etap początkowy to wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Przyczyny i leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

wysiłkowe nietrzymanie moczu w BydgoszczyEtap wysiłkowego nietrzymania moczu jest początkowym etapem tego nieprzyjemnego schorzenia. Za nietrzymanie moczu odpowiadają przede wszystkim mięśnie zwieracze działające na cewkę moczową. Mięśnie te są wówczas osłabione i niewydolne. Właśnie przez to nie powstrzymują strumienia mikcyjnego. Za problem ten odpowiadać mogą także osłabione mięśnie dna miednicy, a także nadproduktywne nerki. Diagnoza urologiczna pozwala wykryć przyczynę choroby. Pierwsze przejawy nietrzymania moczu pojawiają się najczęściej w trakcie sportu, czy innej aktywności fizycznej. Jest to wówczas tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Problem taki jak wysiłkowe nietrzymanie moczu w Bydgoszczy jest leczony na bardzo wysokim poziomie. Dzięki znalezieniu przyczyny nietrzymania moczu, można zaplanować adekwatne leczenie. Najczęściej stosuje się ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz zwieracza cewki moczowej. Wykorzystywana jest także elektroterapia w zakresie elektrostymulacji ścian pęcherza moczowego. Często wykonywana jest dodatkowa diagnostyka w celu poszukania zastojów naczyniowych, a także w celu znalezienia zaburzeń przewodnictwa w układzie nerwowym. Może to być przyczyną pojawiających się objawów. W rehabilitacji stosuje się ćwiczenia mało wysiłkowe, aby nie prowokować pęcherza do wypuszczania pojedynczych porcji moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się, kiedy w jamie otrzewnej wzrasta ciśnienie, najczęściej spowodowane właśnie przez wysiłek. Leczenie tego schorzenia jest bardzo ważne, zwłaszcza u pacjentów geriatrycznych.

Choroby mogą nie tylko boleć, ale także utrudniać funkcjonowanie oraz emocje i tworzenie relacji międzyludzkich. Przykładem choroby, przez którą osoba chora może odcinać się od społeczeństwa, jest nietrzymanie moczu. Problem ten dotyka wielu osób, a terapia jest bardzo skuteczna. W leczeniu przede wszystkim chodzi o wzmocnienie układu nerwowego oraz mięśniówki cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. Schorzenie to na szczęście jest wyleczalne.

aniam