Umiejętność bezpiecznego prowadzenia auta

Polskie drogi od wielu lat są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych w Europie. Każdy jednak kto prowadzi samochód zdaje sobie sprawę z tego, że sama jakość dróg w zasadzie nie pozostawia wiele do życzenia. Intensywne inwestycje drogowe w ostatnich latach wspierane przez środki z Unii Europejskiej zdecydowanie poprawiły infrastrukturę drogową w Polsce. Problem leży bowiem gdzie indziej, a konkretnie w samych kierowcach, którzy bardzo często nie potrafią odpowiednio zachować się podczas sytuacji zagrożenia.

Zalety szkoleń z bezpieczeństwa na drodze

szkolenie z bezpiecznej jazdyWśród wielu osób panuje przeświadczenie, że brak umiejętności radzenia sobie na drodze w sytuacjach kryzysowych wynika z braku przeszkolenia młodych kierowców już na etapie nauki jazdy, a szkolenie z bezpiecznej jazdy powinno być obowiązkowym elementem przygotowań do podejścia do praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Na szczęście istnieje w Polsce kilka ośrodków, w których przeprowadzane są szkolenia teoretyczne i praktyczne, dzięki czemu kierowcy mogą podszkolić swoje umiejętności i poprawić bezpieczeństwo na drodze zarówno swoje, jak i innych użytkowników ruchu. Szkolenia odbywają się oczywiście na specjalnych torach zamkniętych dla osób postronnych, a każdy kierowca wszystkie zadania wykonuje ze specjalnie wykfalifikowanym instruktorem. W ramach ćwiczeń poprawiane są umiejętności wychodzenia z poślizgu, zachowania się przy uderzeniu w pojazd z prawej lub lewej strony, czy nauka hamowania w przypadku pojawienia się nagłej przeszkody. Wszystko przygotowane jest oczywiście w taki sposób, żeby kursantom nic nie zagrażało, ponieważ wbrew pozorom nawet najbardziej pewni siebie kierowcy popełniają zazwyczaj wiele błędów, które są eliminowane w dalszej części szkolenia. Poza częścią praktyczną szkolenie uzupełnia część nie tyle teoretyczna, co pokazowa. W trakcie jej trwania poruszane są kwestie zachowania samochodu i naszego ciała podczas wypadku. Można też przeżyć symulację uderzenia w przeszkodę przy niewielkiej prędkości dzięki czemu na własnej skórze zobaczymy, dlaczego warto mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Przejście szkolenia z zasad bezpiecznej jazdy może uratować nam życie, a co najmniej pomóc uniknąć uszkodzenia samochodu w przypadku poślizgu, czy konieczności wykonania manewru nagłego hamowania z ominięciem przeszkody. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem chociażby w okresie przedświątecznym i poprosić rodzinę, żeby zamiast kupowania mniej lub bardziej trafionych prezentów wykupili nam kurs bezpiecznej jazdy.

reporterka