Wkręty do łączenia elementów drewnianych

Drewno to wyjątkowo przyjemny materiał do obróbki, swoisty renesans zainteresowania stolarstwem i pokrewnymi dziedzinami, ujmowany w kategoriach hobbystycznych, nie wziął się przecież z niczego. Obróbka drewna to poniekąd temat rzeka, dlatego też tym razem skupmy się jedynie na kwestiach łączenia elementów drewnianych. Mówiąc bardzo ogólnie, możemy tutaj stosować metody polegające na łączeniu drewna dzięki różnego rodzaju wkrętom, przetyczkom itp. oraz po prostu je klejąc. Wbrew pozorom zastosowania zwykłych wkrętów do drewna są przy takich łączeniach bardzo szerokie, dlatego też postanowiłam opowiedzieć o tym szerzej.

Wykorzystanie wkrętów do elementów drewnianych

wkręty do drewnaPo pierwsze dzięki wkrętom można łączyć nie jedynie elementy z litego drewna. Sprawdzają się one również przy łączeniu przykładowo płyt osb. Oczywiście, co do zasady w meblarstwie wykorzystuje się inny rodzaj wkrętów, ale zwykłe wkręty do drewna również umożliwią nam zrobienie prostej półki. Oczywiście można je również stosować do łączenia innych elementów, jak lite drewno, czy lite drewno i osb. Ja jednak skupię się na opisie dotyczącym łączenia samych płyt za pomocą wkrętów do drewna, ponieważ właśnie taką czynnością zajmowałam się w ostatnim czasie. Po pierwsze najlepiej jest od razu na etapie planowania zamówić w markecie budowlanym czy innym miejscu, gdzie kupujemy płyty meblowe, od razu ich pocięcie, ewentualnie kupić małe kawałki. Tutaj rolę odgrywać może cena, ponieważ płyta meblowa wychodzi taniej kupowana w większych powierzchniach. Cięcie płyty meblowej w domu wymaga bardzo równego prowadzenia piły i doskonałych ostrzy, ponieważ inaczej powstają ubytki, które później trudno pokryć jest obrzeżami. U mnie było to bardzo widoczne, ponieważ korzystałam z płyty meblowej w kolorze białym. Odnośnie samego użycia wkrętów do drewna zamiast specjalnych do mebli, głównym ich atutem jest to, że są one znacznie tańsze. Ciężej jest jednak je wkręcać, ponieważ zwykle są długie, a płyty meblowe, szczególnie te gorszej jakości, mają niestety skłonności do pękania.

Na koniec warto wspomnieć o tym, jak takie wkręty do drewna wyglądają. Są one wykonane z metalu, pokryte zwykle czarną farbą. Różnią się dwoma wymiarami, po pierwsze długością, po drugie średnicą. Oba te parametry są bardzo istotne, ponieważ, jak wspomniałam wcześniej, płyta meblowa potrafi pękać, dlatego czasem lepiej się sprawdzą krótsze wkręty. Zwykle kupuje się je na wagę, chociaż w niektórych miejscach można również nabyć wkręty paczkowane, ale te na wagę zwyczajnie są o wiele tańsze.

Karolina