Właz na drodze samochodowej

Kierowcy nie przepadają za przejeżdżaniem przez włazy kanalizacyjne – czasami nawet wolą je całkowicie wyminąć, niż po nich przejechać. Dlatego zostały wymyślone włazy samopoziomujące, które przystosowują się do drogi. Niezależnie więc od tego jak długo droga już stoi, właz wciąż będzie na jej poziomie. Jeżeli wszystkie włazy dostosowane byłyby w ten sposób, to kierowcy w końcu nauczyliby się że właz kanalizacyjny nie jest przeszkodą do ominięcia, lecz zwykłym elementem drogi.

Montaż włazu samopoziomującego

włazy samopoziomująceMiałem przyjemność uczestniczyć w montażu takiego włazu, wiem więc, że nie jest to strasznie duży nakład pracy. Najpierw trzeba zacząć od usunięcia poprzedniego włazu. Cały proces spowoduje pojawienie się znacznej ilości gruzu, dlatego przed dalszymi krokami trzeba oczyścić cały teren. Potem wstawia się metalowy szalunek – czyli obręcz, dzięki której można swobodnie obłożyć teren wokół asfaltem. Po poprawieniu przyczepności przechodzi się do wypełnienia dziury wcześniej wspomnianym gorącym asfaltem. Po wyłożeniu zagęszcza się ją przy użyciu specjalnej maszyny ubijającej, po czym obkłada się teren dzielący nowy właz i poprzednią ulicę specjalną taśmą, by spojenie między nimi było jak najmniej widoczne. Po wyłożeniu taśmy nakłada się kolejną warstwę asfaltu, tym razem już wierzchnią oraz powtarzany jest proces ubijania. Zaraz po tym, póki asfalt jest jeszcze gorący usuwa się metalowy szalunek i w tym momencie zakłada się włazy samopoziomujące. Przy użyciu tej samej maszyny ubijającej wbija się właz w gorący jeszcze asfalt. Na koniec zostaje on zagęszczony i wyrównywany do poziomu drogi razem z zamontowanym włazem. Dzięki całemu procesowi właz stał się odporny na osiadanie drogi – nie będzie więc problemu z włazem jako „wybojem” na drodze, tak samo możemy być pewni że nie zapadnie się on przez liczne samochody po nim przejeżdżającym. Koszt takiego montażu nie jest dużo wyższy niż koszt zwykłego włazu, a przynajmniej one dają nam pewność tego, że nie będzie trzeba za rok lub dwa ponawiać całego procesu po raz kolejny.

Tak więc wygląda proces zakładania włazu samopoziomującego. Nie wiem, czy inne firmy robią to w inny sposób, jednak ja widziałem właśnie taki montaż. Z ciekawości podjechałem któregoś dnia, by sprawdzić kondycję tego włazu. Mimo ponad roku nadal był równo z drogą i nie wyglądał, jakby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Dlatego jeżeli masz fragment drogi i potrzebujesz wymienić wystający ponad ulicę właz – zamów montaż włazu samopoziomującego.

Karolina