Wspomnienia zamknięte na zdjęciach ślubnych

Nie słyszy się raczej o ślubach, na których nie ma fotografa… O ile nie zawsze jest kamerzysta, o tyle pan klikający nam nad głową w kościele czy łapiący nasze przedziwne figury w tańcu to podstawa każdego ślubu i wesela. Fotografia to bardzo ponadczasowy sposób na uwiecznienie chwili. Zdjęcia ślubne robiono już naszym dziadkom! Z pewnością u każdej zamężnej starszej pani w pokoju znajdziecie na ścianie portret z mężem w ślubnym stroju. Kiedyś robiono kilka symbolicznych ujęć – zawsze bardzo oficjalnych. Dziś im bardziej naturalne zdjęcie, tym cenniejsze.

Rola fotografa w powstawaniu zdjęć ślubnych

zdjęcia ślubneDawniej w okolicy był jeden fotograf. A gdy zachorował akurat w terminie naszego ślubu? No cóż… Zdjęć ze ślubu nie było. Nie od dziś zdjęci ślubne są kluczowym punktem w organizacji wesela. Obecnie wybieramy spośród wielu fotografów godnie z naszym gustem i możliwościami finansowymi. I mało kto wybiera pierwszego z brzegu artystę. Wszyscy decydujemy się na ludzi z polecenia lub po przestudiowaniu portfolio takiej osoby. Powierzamy jej ważne dla kwestie – od niej zależy, jak będziemy wspominać ten dzień. Czy uda jej się uchwycić ważne dla nas momenty? Fotografie otrzymujemy w wybranej przez siebie formie drukowanej w albumie, drukowanej w formie książki, najczęściej w wersji elektronicznej. Dzisiejsze technologie pozwalają na wgląd do zdjęć wszystkim gościom, którym udostępnimy link do nich. Fotograf umieszcza je wcześniej na zahasłowanym serwerze i możemy podzielić się nimi w ciągu kilku chwil w niedługim czasie od uroczystości z kim zechcemy. Często też młode pary odbywają sesje ślubne w plenerze. To spotkanie z fotografem, które pokaże młodych w romantycznych sceneriach. Tego typu zdjęcia zwykle nawiązują do osobowości i pasji młodej pary. Dobrze wykonane pokażą błysk w oku czy zalotny uśmiech. Podczas takiej sesji ważny jest dobry kontakt z fotografem, który dobierze scenerię i ujęcia do charakterów swoich klientów, a także podpowie, jak pokierować swoim ciałem, aby zdjęcia były naturalne i interesujące.

Dobry fotograf jest dyskretny i uważny. Dostosowuje się do osobowości swoich klientów i charakteru uroczystości. Ma sporą odpowiedzialność, bo to właśnie od niego zależy, jak będziemy wspominać ten ważny dzień. Zdjęcia ślubne mogą być tradycyjne, ale też z nutą artyzmu, szaleństwa, polotu. Nadadzą temu dniu także pewien wydźwięk. Dlatego ważne, aby przed wyborem fotografa zapoznać się z innymi jego pracami i ustalić z nim, czego oczekujemy. To daje nam szansę na owocną współpracę, doskonałe fotografie i  piękne wspomnienia.

reporterka