Wybór odpowiedniego obuwia jeździeckiego

Sprzęt jeźdźca jest jednym z ważnych elementów, które zapewnią komfort podczas treningu oraz zabezpieczyć jego ciało przed wszelkimi otarciami i zranieniami. Jednym z takich elementów są oficerki jeździeckie. Dobrze dobrane są podstawą bezpieczeństwa i precyzyjnej jazdy. Oprócz tego są elementem ozdobnym, dodającym szyku. Od dawnych czasów są obecne w sporcie jeździeckim i cenione są za swoje właściwości.

Oficerki jako buty dla jeźdźca

buty jeździeckie typu oficerkiIch nazwa pochodzi od umundurowania oficerów Wojska Polskiego. Buty jeździeckie typu oficerki charakteryzują się swoją wysoką cholewą. Mają one bardzo sztywną oraz wytrzymałą podeszwę, która pozwala prawidłowo oprzeć nogę w strzemieniu. Również podczas ewentualnego upadku ułatwia to wysunąć stopę. Cholewa w takich butach powinna być jak najwyższa, ale jednocześnie musi umożliwiać swobodne zgięcie kolana. Jest ona usztywniona w tylnej części, dzięki czemu nie marszczy się ona i nie dochodzi do jej zsunięcia z nogi. Spotkać można wśród nich te, które są sznurowane, zapinane albo wsuwane. Są zrobione ze skóry albo z tworzywa sztucznego takiego jak PCW lub guma. Skórzane oficerki są bardziej eleganckie i pozwalają na dobre ułożenie nogi w bucie. Charakteryzują się również tym,  że pozwalają odprowadzać wilgoć z ich wnętrza. Te wykonane z tworzywa sztucznego są nieprzemakalne i są łatwe w czyszczeniu. Są również tańsze, ale często ciężko jest w nich ustawić swoją nogę. Tak jak w przypadku każdego obuwia dzielą się na męskie, damskie oraz dziecięce. Ważne jest żeby odpowiednio dobrać je do swojej nogi. Tylko wówczas mamy zapewnione, że dobrze spełnią swoją funkcję. Należy je przymierzać będąc ubranym jak do jazdy konnej, czyli w bryczesach i podkolanówkach. Buty powinny przylegać do łydki. Trzeba wziąć pod uwagę to, że w trakcie użytkowania mogą się odrobinę rozszerzyć dlatego tak ważne jest to, że muszą być one dobrze dopasowane. Należy pamiętać, aby przymierzyć oba buty i najlepiej robić to dwukrotnie. Tylko wtedy mamy pewność, że dobrze one będą pasować. Powinno się je również dobierać w zależności od rodzaju uprawianej jazdy. Oficerki skokowe są nieco krótsze od tych ujeżdżeniowych.

Takie buty jak oficerki cechują się swoją jakością i trwałością. Po zakupie możemy być pewni, że posłużą nam przez wiele lat. Niezależnie od tego z czego są zrobione powinno się o nie dbać i odpowiednio konserwować. Powinny być one dobrze dopasowane, ponieważ tylko wtedy koń będzie dobrze odczuwał pracę łydki jeźdźca. Koniecznie muszą posiadać wysokie cholewy, wzmocniony czubek buta oraz solidny obcas.

kreatorka